JUST přichází z přírody

Ženšen pravý

Ženšen pravý

LAtinský název: Panax ginseng

Ženšen je kořen mnoholeté travnaté byliny všehoj ženšenový, která roste na dálném východě. Byl znám již 4000 let před naším letopočtem. V lidovém léčitelství je ženšen účinný při každé tělesné slabosti.

Doslovný překlad všehoje je "kořen člověk" kvůli výrazné podobě jeho kořene s lidskou postavou.

 

Účinky:

Bylo prokázáno, že ženšen zvyšuje pracovní schopnost a dodává energii, aniž vyvolává nespavost. Stimuluje jaterní funkce, léčí žaludeční vředy, zlepšuje činnost mozku, podporuje soustředění při učení a vyrovnává mužskou i ženskou hormonální aktivitu. Mnoho lidí si ho cení jako afrodiziakum, ochranu proti radiaci a rakovině.

 

Použití:

Tradičně se prášek ženšenu užívá plněný do kapslí, pilulek nebo pasty. Své využití našel i ve formě kosmetických krémů a mastí. Užívá se také odvar vzniklý vařením 5-10 g sušeného kořene po dobu 30 minut. Pije se v jedné dávce nalačno. Další oblíbenou možností je extrakt, který se připravuje naložením 50-60 g usušené drogy do 1 litru 40% alkoholu na dobu 2-3 měsíců. Této tinktury se užívá jedna polévková lžíce jednou nebo dvakrát denně nalačno.

 

Ženšen předčí běžné povzbuzující látky, ať už kávu, čaj, nikotin, energetické nápoje nebo alkohol. Jeho účinek se zakládá na jiném principu, nástup je pomalejší, je však dlouhodobý, vyvážený a po všech stránkách zdraví prospěšný. Dále normalizuje stres, úzkost a deprese, zlepšuje paměť a vůli. Pomáhá při i po fyzické námaze.

Extrakt obsahuje mnoho účinných látek. Chrání proti zvýšenému krevnímu tlaku, cévním potížím, jako jsou i křečové žíly a hemoroidy, dále má vliv i na imunitní systém - chrání proti virům a nádorům, zároveň však tlumí i záněty, tiší chronickou bolest kloubů a autoimunitní procesy. Působí i na choroby nervové, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, duševní poruchy a senilita. V neposlední řadě je vhodným léčebným přípravkem na poruchy metabolické, jako je cukrovka, zvýšený cholesterol, žaludeční, trávicí a jaterní obtíže.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.