JUST přichází z přírody
JUST přichází z přírody

Srdcovnice nadmutá

Srdcovnice nadmutá

Latinský název: Cardiospermum halicacabum

Jedná se o pnoucí rostlinu z čeledi mýdelníkovitých, bývá vyššího vzrůstu. Pěstuje se hlavně pro dekorativní plody. Je to jednoletá nebo i dvouletá bylina, popínavé listy jsou dvojitě trojsečné, květenství zkrácené, chudokvěté. Plody jsou měchýřkovité tobolky s ostny. Semena trochu připomínají dvoubarevné fazole. Roste v tropech celého světa v podobě dřevnatějící popínavé rostliny. Stonky dorůstají délky až tří metrů.

 

Mladé větve jsou ochlupené. Listy mají trojúhelníkový tvar s až třícentimetrovými řapíky. Čepel je vejčitá se špičkou, dlouhá až pět centimetrů a široká čtyři centimetry, má pilovitý až hluboce laločnatý okraj. Kvete v chocholíku, vlastní květy mají bílou barvu.

 

Ve velkém rozsahu se pěstuje jako zelenina v Indii, Brazílii a na Filipínách. Pro konzumaci a v kuchyni se sklízejí a používají výhonky a listy, které se vaří jako špenát, z tobolek a semen velikosti hrášku se získává jedlý olej.

 

Extrakt ze srdcovnice zklidňuje podráždění, svědění a alergické reakce pokožky.

Má protizánětlivé účinky podobné účinkům kortizonu.

Tento extrakt se získává z čerstvých nadzemních částí kvetoucí rostliny.

Hlavní využití pro stresovanou, podrážděnou pleť, na atopický ekzém, na doléčení kožních protíží. Posiluje ochrannou bariéru pokožky. Je možné používat i u malých dětí.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu