JUST přichází z přírody

Rosalina

Rosalina

Latinský název: Melaleuca Ericifolia

Rosalina je strom, známý jako Swamp Paperbark anebo Lavender Tea Tree (levandulový čajový strom) a roste přirozeně v pobřežních oblastech Austrálie, v Novém Jižním Walesu a také v Tasmánii. Dorůstá běžně výšky 8-9 metrů. Byla poznána a botanicky zařazena až v roce 1925. Domorodci ji však používali k léčebným účelům odpradávna.

Strom Rosalina má žluté až krémově bílé květy, které vypadají jako malé kartáče na láhve a tmavě zelené jehlicovité listy.

 

 

Účinky a použití

Strom je znán hlavně pro léčivé účinky oleje, který se z listů získává pomocí destilace vodní parou z listů stromů. Olej je uklidňující a uvolňující, což je dobrou volbou při použití pro klidný spánek a proti stresovým poruchám. Rosalina má skvělé vlastnosti při léčbě respiračních onemocnění a infekcí, a to zejména u malých dětí. Australští domorodci tradičně používají tento olej pro lokální použití na akné, vředy, a herpes. Používají se hlavně listy a větvičky. V nich obsažený olej má vysoký obsah linaloolu a 1,8 cineolu a tím je zaručen jedinečný léčivý efekt.

 

Tyto látky se rychle vstřebávají kůží a nosní sliznicí, takže olej lze efektivně použít pomocí parních inhalací. Zkuste inhalátor s kapkou tohoto oleje. Jeho jemná vůně se šíří do místnosti, zejména pak v zimním období a chřipkové sezóny. Vysoký obsah cineolu má skvělé vlastnosti pro zlepšení nálady. Olej může být nejlepší volbou pro děti, pokud potřebují lokální dezinfekci. Má měkčí aroma a je jemnější při aplikaci přímo na kůži. Rosalina může být velmi užitečné pro respirační infekce u dětí. Vzhledem ke své jemné vůni může být rozptýlena přímo, nebo pomalu vdechována (inhalátor, aromalampa). Masáž horní části hrudníku anebo na chodidla může být velmi efektivní.

Čistý a neředěný olej může být vhodný v případě péče o akné, zejména tam, kde uživatel nemá v oblibě výraznější léčivé vůně. Vdechovat vůně z oleje může pozitivně působit na psychické potíže.

Dále má antibakteriální, protiplíšňové, antiseptické účinky.

Má podpůrné účinky pro podmínky herpetické, mykotické a bakteriální infekce. Přednost před olejem tea tree mu dáváme při použití dětem (jemnější aroma a je jemný na citlivější kůži). Používá se do ústních vod. Na odřeniny a řezné rány je možné aplikovat jej přímo. Při dýchacích potížích nebo nemocech z nachlazení se může masírovat přímo na hrudník, je velmi účinný při uvolňování dýchacích cest.

Rosalina silice je netoxický a obecně nedráždivý olej. Je vždy dobré vyzkoušet malou plochu kůže před celkovou aplikací.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.