JUST přichází z přírody

Máta citronová

Máta citronová

Latinský název: Mentha aquatica cv. citrata

Je to mrazuvzdorná bylinná trvalka, která dorůstá do výšky 20-80 cm. Rostliny tvoří menší keříky, mají tmavě zelenou barvu, která je zvláštní fialovými, někdy až načervenalými odstíny na okrajích listů a také na vrcholcích rostlin. Rostlina je hladká, bez chloupků, listy má lesklé. Máta, jako všechny hluchavkovité rostliny je medonosná. Patří mezi nejznámější léčivky už od starověku. Malé listy vyrůstají v létě do koncových oválných květenství ve formě klasu. Pěstuje se téměř po celém světě. Sběr listů je nejlepší před polednem, v té době má máta nejsilnější účinky.

 

 

 

Obsažené látky

Rostlina obsahuje mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivění, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity, jako jsou svědění, mírná bolestivost a podráždění. Dále je to cineol, třísloviny, flavonoidy a také hořčiny.

 

Účinky

Při vnějším použití je tato léčivka výborná jako odvar k výplachům při bolestech zubů a dásní a zároveň zpříjemňuje a osvěžuje dech. Čerstvé mátové lístky je možno přidat do koupele. Takto připravená lázeň má výrazně osvěžující účinky.

Největší uplatnění všech druhů máty je na žaludeční potíže; uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu, má mírné afrodiziakální účinky.

 

Použití v kuchyni

Silně aromatická máta dobře chutná v moučnících i nápojích. Skvěle poslouží k ozdobení pokrmů. Mezi nejznámější koktejly s mátou patří nápoj Mojito. Samozřejmě se dále využívá na přípravu i dalších osvěžujících nápojů. Celá rostlina voní mentolem a její listy jsou výborné do čajů. Mentolové výtažky se přidávají také do žvýkaček, zubních past, do ústních vod a bonbonů.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.