JUST přichází z přírody

Manuka - balmín košťatý

Manuka - balmín košťatý

Latinský název: Leptospermum scoparium

Manuka je stále zelený keř sytě jantarové barvy s intenzivním bylinným aroma. Tento keř má domovinu na Novém Zélandu a v Austrálii, jinde na světě téměř neroste. Zkušebně byly tyto keře vysazeny také i v Indii. Med z květů tohoto keře působí antisepticky, protizánětlivě, má hojící vlastnosti na přírodní bázi.

 

Česky se tato rostlina jmenuje balmín košťatý (nebo metlatý). Roste nejčastěji na mírných svazích s dostatkem slunečního světla, ale potřebuje k růstu i dostatek vláhy. Kvete drobnými bílými kvítky. Nejvíce ceněný je však pro vysoký obsah léčivých silic. Z rostliny lze vylisovat olej s antiseptickými účinky.

V Austrálii i na Novém Zélandu se vysazuje a pěstuje na plantážích. Tam je keř více známý pod místním názvem "kahikatoa". Jeho léčivých účinků odjakživa využívali domorodci. Stále zelený keř dorůstá dvou až pětimetrové výšky a má výjimečné účinky proti plísním, a to až 10x vyšší než tea tree. Olej se získává destilací všech částí rostliny - listí, kůry i dřeva. Z jedné tuny se získá až 5 kilogramů čistého oleje, který patří mezi nejsilnější známé přírodní antiseptické prostředky.

Název manuka znamená v místním domorodém nářečí "cítím se dobře". Působí a používá se s úspěchem proti plísním, na hojení ran a dokonce i bércových vředů. Dále se užívá na léčbu ekzémů a jako krém na zklidnění a zmatnění mastné pleti. Manuka vykazuje i dobré výsledky při léčbě oparů.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.