JUST přichází z přírody

Lípa malolistá

Lípa malolistá

Latinský název: Tilia cordata

Lípa je vzrostlý strom s košatou korunou. Vytváří korunu ve tvaru obráceného srdce. Má světlé měkké dřevo, vhodné pro řezbáře. Listy jsou také srdčité. Květy se trhají pro léčivé účinky.

Lipový květ obsahuje éterický olej (0,04-0,1 %), jehož hlavní složkou je farnesol, slizovité látky (v listenu), třísloviny, flavonoidy, tilirozid (s potopudným účinkem), saponiny, sacharidy, vitamin C aj. Proto včely z lipového nektaru dokáží vytvořit jedinečný med. V lidovém léčitelství je používán jako podpora při rýmě, kašli a nachlazení. Lipový sirup a čaj má sedativní účinek při stresu a nespavosti. Účinnost lípy při poruchách spánku byla dokonce prokázána klinicky. Sirup vyrobený z lipového květu a med se používá při prvních příznacích epilepsie k odstranění křečí. Je vhodné kombinovat lipový sirup s černým bezem.

Dále je možné jej použít při zánětech horních cest dýchacích, při poruchách spánku, při žlučových kamenech a jaterní nedostatečnosti.

Lípa působí léčivě i na mnoho jiných chorob. Lipové listy se dříve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla také zabránit vypadávání vlasů. Listy spařené vodou se mohou přikládat na popáleniny, smíchané s vínem zase na končetiny proti svalovým křečím.

Z lipového dřeva se dodnes připravuje živočišné uhlí, což je nejznámější a velmi účinný prostředek proti střevním katarům i otravám.

 

Lípa roste v celé Evropě, ale v málokteré jiné zemi najdeme tolik místních jmen, spojených s tímto stromem: Lipany, Lipence, Lipnice, Lipá, Česká Lípa a mnoho dalších. Obyvatelé naší země přikládali lípě odjakživa velký význam. Snad proto, že vždy dýchali její omamnou vůni a byli tak po generace pod vlivem, který se možná podepsal na českém národním charakteru. Lípa zaujímá ve vesnicích vždy centrální postavení - je vysazována na návsích, u zvonic, kostelů a kapliček, krášlí pietní místa , jako jsou pomníky padlých vojáků, nebo hřbitovy.

Kříže u cest jsou pravidelně obklopeny dvojicí lip, které nad křížkem vytvářejí společnou ochrannou korunu.

Pod lipami se scházeli naši předkové, aby si vyprávěli pohádky a udržovali mýty, podporující kulturu, vědomí sounáležitosti a povznášející ducha. Lípa je tedy jakýmsi kultovním stromem naší oblasti. V dnešní době si ji ale především všichni ceníme hlavně pro její léčivé účinky.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.