JUST přichází z přírody
JUST přichází z přírody

Kurkuma

Kurkuma

 
Latinský název: Curcuma longa

Kurkumovník dlouhý neboli indický šafrán, případně žlutý zázvor patří do čeledi zázvorovitých a je v Evropě znám především jako koření, ačkoliv tato dálněvýchodní rostlina je proslulá také pro četné léčivé účinky. Největším pěstitelem kurkumy na světě je Indie, která současně 80 % světové sklizně spotřebuje. Kurkuma je totiž hlavní složkou kari koření. Pochází z jižní Asie a pěstuje se v tropických oblastech, na Srí Lance, v Číně, v Indonésii nebo Peru.

Jedná se o trvalku se zdužnatělými kořenovými oddenky (podobně, jako má zázvor), z nichž vyrážejí řapíkaté listy a až 1,5 m dlouhý stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají.

Oddenek se podobá zázvoru, má však sytě žlutou až oranžovou barvu díky obsahu barviva kurkuminu. Čerstvý nebo sušený se oloupaný oddenek používá jako koření a barvivo. V čerstvé podobě má oddenek zemitou, mírně pálivou chuť, sušený chutná spíše nahořkle. Kurkumin je vysoce účinný antioxidant, blahodárně působí na trávení a proti zánětům.
 

Lokalita výskytu

Jižní Asie