JUST přichází z přírody

Kananga vonná

Kananga vonná

Latinský název: Cananga odorata

Kananga vonná je až 40 metrů vysoký strom pocházející z jihovýchodní Asie. Poskytuje silici známou jako ylang-ylang, používanou v potravinářství a parfumerii. Název ylang-ylang znamená v překladu květ květů.

Stromy mají jednoduché střídavé a ve většině případů dvouřadé rozložené listy bez palistů. Čepel listů je celokrajná, často tužší až kožovitá. Květy jsou obvykle oboupohlavní, pravidelné, jednotlivé nebo ve svazečcích. Okvětí je rozlišené na kalich a korunu, kališní lístky celkem tři, volné až srostlé, korunních lístků bývá obvykle šest ve dvou kruzích. Tyčinky vyrůstají ve velkém množství a jsou uspořádané ve spirále. Plody jsou dužnaté a nepukavé bobule.

Stromy se pěstují též jako ozdobné rostliny. Daří se jim ale spíš v subtropickém pásmu, u nás je možné pěstovat je pouze ve sklenících nebo doma v zimních zahradách, kvůli jejich vysokým nároků na vlhkost vzduchu a vyšší teplotu.

Silice z rostliny ylang-ylang z Komorských ostrovů působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí a nespavost, snižuje krevní tlak, dále působí jako afrodiziakum a je oblíbenou součástí luxusních parfémů i jiných kosmetických přípravků. Esence z ylang ylang bývá také součástí mnoha harmonizačních koupelových olejů, je vhodný na zklidnění podrážených nervů, snižuje také krevní tlak.

Pozor: dlouhodobá inhalace nebo časté používání může způsobit bolest hlavy.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.