JUST přichází z přírody
JUST přichází z přírody

Jírovec maďal

Jírovec maďal

Latinský název: Aesculus hippocastanum

Jedná se o listnatý strom, kulovitého tvaru, listy vstřícné, list pěti- až sedmičetné, květenství lata, plody tobolky, dřevina do uličního stromořadí, solitéra, s ozdobnými plody.

Každý z nás si pamatuje, jak v dětství sbíral nadšeně plody (kaštany) a doma potom vyráběl zvířátka pomocí špejlí nebo tyto kaštany nosil myslivcům jako krmení pro lesní zvěř v zimě.

Málokdo ale ví, že jírovec obsahuje léčivé látky, které uvolňují křeče (např. v lýtkách).

Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemeroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.

 

Kromě toho, že je strom hojně pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, obsažené v jeho listech, kůře a slupkách plodů, k barvení látek. Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Nezralé plody obsahují saponiny, ve větším množství jsou jedovaté. Užívaly se v lidovém léčitelství pro výrobu mastí.

 

Klinické studie prokazují účinnost na tzv. "těžké nohy", křeče v nohách během noci. Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě. Vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.

Při zevním použití je zcela neškodný. Pozor však při vnitřním užití, kdy může vyvolat nevolnosti nebo silné křeče žaludku.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu