JUST přichází z přírody

Jedle sibiřská

Jedle sibiřská

Latinský název: Abies sibirica

Jedle je jehličnan z čeledi borovicovitých, podčeleď jedlové, s rovným vysokým kmenem. Větve rostou v přeslenech. Jehličí je většinou dvouřadé, hřebenitě uspořádané, na vrcholu je jemně vykrojené. Velmi silně voní. Květy jsou jednodomé, strom kvete během dubna a května. Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají směrem nahoru, nezralé mají zelenou barvu. Zrají 2-3 roky, ve stáří se rozpadají. Jedlové šišky proto nemůžeme nikdy najít celé spadlé na zemi.

 

Jedle je velmi ceněna nejen pro světlé dřevo, které se průmyslově těží a zpracovává, ale také pro jedlový olej, který se získává z mladých jedlových výhonků destilací vodní párou. Jako lék je známý po tisíciletí. O jeho zázračných účincích vyprávějí starodávné mýty a legendy. Ruští kozáci tento olej používali jako lék při nejrůznějších zraněních v bojích už v raném středověku.

 

Účinné látky

Olej obsahuje velké množství éterických fytoncidů obsažených především v bornylacetátu (nejdůležitější složka jedlového oleje - ze skupiny esterů - která dává oleji charakteristickou jedlovou vůni). Jedlový olej je také bohatý na terpeny, což jsou sloučeniny rostlinného původu používané při léčebných, preventivních a kosmetických procesech.

 

Olej z jedle sibiřské = Lesní lékař

Sibiřská jedle roste pouze v ekologicky čistých oblastech tajgy. Již naši předkové vypozorovali, že divoká zvířata (zvláště sibiřští tygři) v případě nemoci přicházejí ke kmeni této jedle a požírají čerstvě opadané jehličí, a to jim pomáhá bojovat s nemocí. Medvědi se zase ukládají k zimnímu spánku na pelechu z jedlového jehličí a vdechují tedy po celou dobu éterické hojivé látky, které působí jako preventivní prostředek proti nemocem.

 

Účinky oleje

Tento přírodní zdroj vitaminů a mnoha minerálních látek je vhodný k posílení obranyschopnosti organismu. Působí jako podpora léčby při respiračních onemocněních, např. při zánětu průdušek, zánětech krku, chronickém kašli nebo rýmě, zahlenění dýchacích cest. Dále pomáhá při zánětu kloubů, artritidě a revmatismu, při léčbě mykózy na chodidlech, podporuje detoxikaci organismu, je dobrým pomocníkem při zvýšeném stresu, snižuje nespavost a používá se při slabém prokrvení končetin. Olej z jedle sibiřské pozitivně ovlivňuje metabolismus a imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu proti infekcím.

 

Věci mezi nebem a zemí Podle keltského horoskopu jsou lidé narození ve znamení jedle pořádní, čestní a disciplinovaní, dále pak věrní a zásadoví. Jedle vládne ženskou energií, dobře působí na psychiku, její vůně zklidňuje mysl. Je symbolem síly, zahání pesimismus a napomáhá při nerozhodnosti. Uvolňuje a zmírňuje stres, zlepšuje koncentraci. Jedlový olej stabilizuje vnitřní rovnováhu, je vhodný při meditaci a cvičení jógy.

Použití oleje

Velmi vhodné je použít olej jako přísadu do koupele nebo jako masážní olej. Pro široké využití a vysokou účinnost získal tento olej již před staletími jméno „zlatý křišťál“.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.