JUST přichází z přírody

Hořec žlutý

Hořec žlutý

Latinský název: Gentiana lutea

Je statná, až přes 1,5 m vysoká vytrvalá bylina s mohutným oddenkem. Lodyha je dutá s velkými přízemními listy, lodyžní listy jsou taktéž velké, vejčité, výrazně žilkované, dlouhé až 30 cm, široké až 15 cm, ve spodní části lodyhy krátce řapíkaté, v horní části přisedlé a vstřícné. Květenství je nahloučené v paždích horních listů a na vrcholu taktéž sevřené a tvoří jej 6-12 velkých květů s výrazně žlutou trubkovitou korunou. Roste na horských loukách a pastvinách. Je uváděno, že hořec má účinky podporující trávení, zvyšující vylučování slin a žluči. Tradičně je droga používána při nechutenství, ztrátě chuti z důvodu ochabnutí zažívacího traktu.

 

V lékařství a veterinárním lékařství se používá kořen. Využití má při výrobě bylinných likérů, dříve byl také rostlinou barvířskou.

U nás se někdy pěstuje jako léčivá rostlina na plantážích a jako solitéra v parcích a v zahradách. V kultuře se často sám vysévá.

 

Magické využití: Přidává se do sáčků a koupelí k vyvolání milostné touhy. V sáčcích i v kadidlech je zdrojem mnoha výjimečných sil. Také se nosí při sobě k odvrácení smůly a kleteb.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.