JUST přichází z přírody

Bazalka pravá

Bazalka pravá

Latinský název: Ocimum basilicum

Za kolébku bazalky je považována Indie, ale už ve středověku byla tato rostlina z čeledi hluchavkovitých rozšířena i v Evropě. Je to bylina, která dorůstá výšky 30-50 cm, její lodyha je čtyřhranná a vzpřímená. Listy mívají vstřícné uspořádání, ty spodní jsou větší s pilovitým okrajem. Kvete bíle, plody jsou tvrdky červenohnědé barvy. Obvykle bývá pěstována jako koření, ale její léčebné účinky by neměly zůstat bez povšimnutí.

 

Bazalku podáváme při dýchacích potížích a nachlazení. Dále podporuje zažívání - působením na stěnu žaludku zvyšuje produkci trávicí šťávy a tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladkých svalů trávicí trubice a koriguje tak také střevní obtíže.

Listy bazalky obsahují silice, které pomáhají snížit svědění při bodnutí hmyzem. Nejefektivnější jsou samozřejmě listy ještě nekvetoucí rostliny.

 

Povzbuzující účinky éterických olejů se uplatní při únavě, dále i při vyčerpanosti a stresu.

 

Její jméno je řeckého původu. Basileus znamená "král". Prý ji tak nazvala jedna byzantská kněžna, která tak skládala hluboký obdiv jejím léčivým účinkům.

U mnohých národů byla bazalka posvátnou bylinkou, dál také symbolem lásky, ochrany a průvodcem duše zesnulého do ráje.

Silice bazalky jsou považovány za jedny z nejúčinnějších přírodních esencí s působením na naši nervovou soustavu.

Éterické oleje s výtažkem bazalky jsou velmi účinnou pomocí při stresu, bolesti hlavy, únavě a nervozitě. Říká se o nich, že jsou jedním z nejsilnějších přírodních antidepresiv.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.