JUST přichází z přírody

Bambus obrovský

Bambus obrovský

Latinský název: Bambusa arundinacea

Bambus je souhrnný název pro několik rodů stále zelených dřevnatějících trav z čeledi lipnicovitých, podčeleď bambusovité. Většina druhů dorůstá výšky až čtyřiceti metrů, bambus obrovský ale může dosáhnout až stometrové výšky. Bambus se využívá jako surovina pro podobné účely jako dřevo, ale je daleko lehčí, protože jeho zdřevnatělé stvoly jsou duté. Může být použit jako materiál pro dřevěné konstrukce na stavbách, na výrobu nástrojů, nábytku, ale i papíru a oděvů nebo také jako potravina a pro svoje léčivé účinky a dokonce též jako přírodní léčivo. Ve středověku se v Číně z bambusu vyráběly dokonce i zbraně a mnohé jiné nástroje. Důkazy o tom najdeme na starých čínských obrazech a v kronikách.

Bambus má tenké listy s lichozpeřenou žilnatinou, které vyrůstají přímo z jeho dutého kmene.

Panda velká se živí výhradně výhonky bambusu. Jméno panda pochází původně od pandy červené, jde o francouzský překlad nepálského slova "požírač bambusu".

 

To svědčí o tom, že bambusové výhonky obsahují všechny minerální látky potřebné pro zdravý růst a vývoj, hlavně díky obsahu minerálních látek, např. kyseliny křemičité. Této sloučenině se přezdívá bambusový cukr, je obsažena ve stéblech a je také oblíbeným a známým lékem proti astmatu.

Kořeny bambusu jsou využívány v tradiční čínské medicíně jako lék proti rakovině. Z bambusu se v Asii i Africe často vyrábějí také alkoholické nápoje.

Hlavní výhodou bambusu je, že je velmi pružný a pevný. Také výtažky z rostliny podporují pevnost a pružnost šlach, vazů, kloubů a jsou tedy vynikajícím pomocníkem a vítanou surovinou ve farmaceutickém průmyslu při léčbě osteoporózy, artrózy a dalších onemocnění pohybového aparátu.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.