JUST přichází z přírody

Aloe pravá

Aloe pravá

Latinský název: Aloe Vera

Z hlediska botaniky patří mezi jednoděložní sukulentní rostliny, které milují sucho a vysoké teploty. Obecně je známo přes 400 druhů rostlin tohoto botanického rodu, aloe vera je pouze jednou z nich. Léčebné účinky mají i některé ostatní druhy aloe, nicméně aloe pravá je výrazně překonala.

 

Rostlina vzdáleně připomíná vzhledem agáve, je ale z čeledi liliovitých, kam řadíme také cibuli, česnek nebo chřest. Divoce rostoucí rostliny obsahují vyšší množství léčivých látek, ale pro průmyslové zpracování se využívá pěstování na plantážích. Aloe se vysazuje do sponu, asi jako u nás brambory, ve vzdálenosti asi 1 metr od sebe, aby se rostlina mohla dobře rozvinout. Zpracovává se jedině čerstvý gel z aloe vera, který je uvnitř listů. Listy se sklízí zhruba po čtyřech letech pěstování, kdy je rostlina vysoká asi 1 metr a šířka listů může být až 15 cm. Jakmile je aloe vera sklizena, zpracovává se téměř okamžitě. Čerstvě sklizená surovina se na vzduchu může znehodnotit.

 

S čistým gelem je nutno zacházet tak, aby se zabránilo ztrátě vitaminů, minerálů a aminokyselin. Sklizené listy se omyjí a odříznou se z nich oba konce. Z listů se nařežou plátky a vnější slupka se odstraní, pak se objeví čistý gel. Vnitřní oloupaná dužina je následně strojně rozmělněna. Nakonec je aloe vylisována do tekutého stavu. Při sklizni a zpracování je nezbytný velmi vysoký podíl ruční práce, aby se zabránilo mechanickému poškození rostlin.

 

Aloe vera je coby léčivka známá odnepaměti. Jejich hojivých účinků využívali domorodci v Africe i jihoameričtí Indiáni a přikládali jí dokonce magickou moc. Méně známé je to, že vnitřním užíváním šťávy z aloe vera dochází k detoxikaci organismu, pití gelu má vynikající ozdravné účinky. Dochází k vnitřní očistě těla od toxinů, takže člověk má více energie, dobrou náladu, může napomoci snížení váhy, omlazení pleti, zlepšení trávení, ale hlavně – ke zlepšení stavu chronických zdravotních problémů. Dokonce účinkuje proti bolestem hlavy a rakovině a pomáhá při cukrovce. Aloe vera je velmi účinnou a rychlou pomocí při úrazech, léčbě popálenin, odřenin, drobných řezných ran, naraženin apod. Podmínkou je okamžité použití, zejména u popálenin ještě dříve, než dojde k odumření tkáně.

Stáhnout PDF pro tisk
 

Lokalita výskytu

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.