JUST přichází z přírody

Vřes – tradiční podzimní dekorace

Vřes – tradiční podzimní dekorace
06. říjen 2017

S nastávajícím podzimem se nabídka rostlin, které nám můžou zdobit byt či dům, značně zužuje. Ze stálezelených rostlin je v tomto ročním období jednou z nejoblíbenějších vřes. Kvete v nejrůznějších barevných odstínech, nejčastěji vídáme fialový. Máte ho už v květináči také? A víte, jak se o něj postarat, aby neuschl?

Vřes obecný se vyskytuje po celé Evropě. Obzvláště na podzim vytváří tato nejčastěji fialová rostlina na chudých písčitých a hlavně kyselých půdách úchvatné plochy vřesovišť. Jedná se o malé, asi půlmetrové rozvětvené keříky.

V literatuře vřesoviště většinou navozují temnou nebo magickou atmosféru a v knihách se na nich obvykle odehrává něco záhadného nebo strašidelného. Podle pověstí je vřes kouzelná rostlina, díky níž je možné se spojit se záhrobím. Bíle kvetoucí vřes prý zase ochraňuje lidi před zlem a symbolizuje štěstí.

V tuto roční dobu se vřes hodí jako dekorace do domácností. Stále častěji ho lidé pěstují v truhlících na balkonech, ale i v květináčích. Jeho jemně barevné tóny rozjasní téměř jakýkoliv interiér. Je však potřeba si pamatovat, že tato rostlina má ráda kyselou půdu. Když si vřes koupíte v obchodě, přesaďte ho doma do většího květináče a dbejte na to, aby pH zeminy nepřesahovalo hodnotu 5. Hlínu můžete smíchat i s pískem a na dno nádoby umístit kamínky.

Nezapomínejte vřes dobře zalévat. Zemina by měla být neustále vlhká, ale velké množství vody také není dobré, jelikož se pak ke kořínkům nedostane dostatek kyslíku. Nejlépe uděláte, když vřes umístíte na světlé místo. Může se stát, že se mu v suchém panelákovém bytě nebude příliš dařit, proto ho pak přesuňte raději do truhlíku na balkon. Na podzim a v zimě vřesové květy ozdobí váš byt, balkon i zahradu. Přenesou vám tak kus přírody do vašeho domova i v nevlídném počasí.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.