JUST přichází z přírody

Velký úklid aneb Proč se zbavit věcí, které nepoužíváme

Velký úklid aneb Proč se zbavit věcí, které nepoužíváme
07. březen 2017

Hromadění věcí je běžné a svým způsobem logické. Nejdřív vyděláme peníze, něco za ně nakoupíme a chvíli z toho máme potěšení. Časem ale zjistíme, že okolo sebe máme věci, které vůbec nepoužíváme, ale je nám líto je vyhodit. Jaro je ideální doba na velký úklid. Nevyměňujte jen zimní oblečení za letní. Protřiďte všechny skříně i šuplíky.

Tyhle kalhoty se ještě budou hodit
Lidem se doma hromadí spousta věcí, nejčastěji oblečení. Říkáme si, že do těch zachovalých kousků ještě zhubneme a ty oprané, roztrhané či nemoderní se vždycky hodí na zahradu nebo alespoň na doma. Ve skutečnosti máme přeplněné skříně a nic hezkého na sebe. Netýká se to ale pouze oblečení.

Často skladujeme to, k čemu máme citový vztah. Mohou to být upomínkové předměty i různé talismany a vzpomínky na „staré časy“, jichž není nikdy lehké se zbavit. Určitě ale stojí za zvážení, jestli musíme mít doma všechny ty zašlé magnetky a pohledy, na nichž už není ani poznat, odkud jsou.

Nejhorší je skladování věcí s tím, že se třeba ještě někdy budou hodit. Jde o prázdné sklenice a dózy, krabice, papíry, zátky, ale i starý nábytek a elektrické spotřebiče. Ty nám zbytečně zabírají nemalý prostor. Plníme jimi sklepy, komory, garáže, ale i místnosti, ve kterých přebýváme.

Ovlivňují nepotřebné věci i naši náladu?
Nejde jen o to, že věci zabírají místo, a pokud jsou na očích, působí nevzhledně. Když je čas od času neprotřídíme, mohou neblaze působit i na naši psychiku. Z přeplněného bytu můžeme mít stísněné pocity.

Přestože prostory, které obýváme, udržujeme v čistotě, nepotřebné věci nám dělají nepořádek. Lidé, kteří mají byt opravdu přeplněný zbytečnostmi, často nemohou něco najít, nemají energii vracet věci do přecpaných skříní a tvoří se jim hromady dalších, jež nemají ani kam uklidit.

Dopřejte si závan čerstvého vzduchu a s přicházejícím jarem se zbavte všeho nepotřebného. Prospěje to vám i vašim blízkým. Uvidíte, že po velkém úklidu si budete připadat zvláštním způsobem volní. 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.