JUST přichází z přírody

Vánoční zvyky a tradice

Vánoční zvyky a tradice
22. prosinec 2016

 

Snad každá rodina dodržuje na Štědrý den aspoň nějaké tradice. A nemyslíme tím jen zdobení vánočního stromečku. Někdo drží po celý den půst, nic nejí a doufá, že třeba zahlédne bájné zlaté prasátko. Jiní lidé se během Štědrého dne vyhýbají masu, a proto si k obědu dávají tradičního houbového kubu.

V některých rodinách se lidé společně vydávají na odpolední procházku do lesa nebo aspoň do parku obdarovat drobnými pochoutkami zvířata. Traduje se, že domů byste se měli vrátit před příchodem první hvězdy, která je pozvánkou ke slavnostně prostřenému stolu.

Na štědrovečerní tabuli by neměla chybět zapálená svíčka, která je symbolem světla. Stolující mohou pod talířem najít minci, která jim má do příštího roku zajistit hojnost.

Čas na vánoční věštění budoucnosti přichází obvykle po večeři. Rozkrajování jablka patří k prastarým zvykům a rozluštění jeho symboliky je velmi snadné. Kdo najde uprostřed jablka hvězdičku, toho údajně čeká zdraví a štěstí. Kříž nebo nerovnoměrná hvězda značí zdravotní komplikace a potíže. Na stejném principu funguje i tradice louskání vlašského ořechu. Pokud po rozlomení skořápky najdete pěkný, zdravý ořech, měli byste se v nadcházejícím roce těšit dobrému zdraví.

Budoucnost se na Štědrý večer dá věštit také z olova nebo vosku. Rozpálená hmota se nalévá do lavoru s vodou a z výsledných tvarů pak rodina odhaduje, co dotyčného nebo dotyčnou v novém roce čeká.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.