JUST přichází z přírody

V jednoduchosti (úklidu) je krása (1. díl)

V jednoduchosti (úklidu) je krása (1. díl)
04. prosinec 2019

Do příprav na advent a svátky patří jednoznačně úklid domácnosti. Ten má pro mnohé pověst strašáka, a přitom se není čeho bát.

Někdy se lidé úklidu bojí, protože stále dokola zakopávají o věci, které „někdy vyhodí“ anebo „potom dodělají“. V takovém případě se vyplatí úklid rozdělit do několika kroků, mezi nimiž se snažíme nepřeskakovat.
Nejprve domácnost projdeme a jednotlivé předměty dáme tam, kam patří – prozatím bez ladu a skladu. Věci určené pro prodej nebo darování dáváme stranou stejně tak jako tříděný odpad. Teprve poté projdeme jednotlivé části bytu a seskupeným věcem dáme řád. Vyžaduje-li něco více času, poznamenáme si to například do diáře, a prozatím se tím nezabýváme. Například přerovnání ručníků ve skříni zvládneme hned, zatímco nepořádek v šuplících psacího stolu si necháme na nějaké volné odpoledne.
Takto poklizenou domácnost je pak snadné vyluxovat a utřít prach, případně vynést smetí. K poznámkám v diáři se můžeme vrátit, až na to bude čas. Například k přebírání knih, šuplíků v kuchyni nebo krabice s dokumenty si můžeme udělat třeba šálek teplého Zázvorového nápoje s kurkumou.

TIP: Dejte věcem druhý život
Není lepší období pro to, zbavit se již nepoužívaných věcí. I opotřebené oblečení nebo vybavení domácnosti má své kupce. Rodiče-samoživitelé nebo mladé rodiny tímto způsobem často pořizují dárky pod stromeček svým potomkům, kteří z oblečení brzy vyrostou nebo si nejsou jistí, zda u kýženého sportu vydrží. Na sklonku roku spolehlivě udáte vše, nač padá prach nebo co v šatníku zabírá místo (resp. záhadným způsobem se to zmenšilo). Věci očistěte, zkontrolujte, hezky vyfoťte, upřímně popište a nabídněte například na on-line bazarech bazos.cz nebo sbazar.cz. Pro předměty, které již nemají valnou hodnotu, ale je vám líto je vyhodit, je jako stvořený portál s příznačnou adresou nevyhazujto.cz.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.