JUST přichází z přírody

Užijte si procházku v lese

Užijte si procházku v lese
11. srpen 2017

Už naše maminky a babičky nás posílaly na čerstvý vzduch do přírody. Jezdili jsme na chatu, na tábory nebo jsme chodili na houby. Dnes se snažíme odtrhnout děti od počítačů a posíláme je ven se proběhnout. Přitom si ani neuvědomujeme, jak moc je tělu prospěšná procházka a další aktivity v lese.

V dnešní době trávíme až příliš mnoho času v uzavřených prostorách. Většinu dne prosedíme v kancelářích, prostojíme u plotny nebo strávíme v autě či jiném dopravním prostředku. Sebekratší procházka někde v parku nám vždy udělá dobře na těle i na duchu. Vyplatí se však vypravit se do lesa mezi vzrostlé stromy a divokou zeleň a posílit tak hlavně psychické zdraví.

Je dokonce vědecky podloženo, že pobyt v přírodě zmírňuje stres, prospívá paměti a probouzí pozitivní emoce. Měli bychom tedy podnikat co nejvíce procházek a oddávat se dalším lesním radovánkám. Vydejte se na houby, na borůvky a brusinky nebo si s rodinou udělejte piknik na lesní mýtině.

Například v Japonsku už dlouho věří tomu, že procházky v lese spojené s ponořením se do jeho atmosféry jsou potravou pro duši. Tento fenomén je nazýván shinrin-yoku (název by se dal volně přeložit jako lesní koupel) a začíná být populární třeba i v Kalifornii.

Nejpodstatnější část nasávání atmosféry je vnímání vůní a pachů. Člověk by dle této filozofie měl les opravdu detailně vnímat všemi smysly a uvolnit tak tělo i mysl.

Základem je nikam nespěchat a nechat les, aby vám sám určil tempo procházky. Zalíbil se vám pohled do korun stromů? Posaďte se na chvíli a kochejte se. Líbí se vám zurčení potůčku? Jděte chvíli podél jeho koryta. Dotkněte se dlaní hebkého mechu a nasajte z plných plic svěží lesní vzduch. Vykoupejte se zkrátka v krásách lesa!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.