Vlasy nám učarují v nejrozmanitějších tvarech a barvách. Ať už kudrnaté, rovné či vlnité, černé, blond, hnědé nebo rezavé. Odrážejí individuální osobnost a v mnoha kulturách jsou symbolem přitažlivosti, krásy a zdraví. Představují přírodní šperk, který charakterizuje vzhled každého z nás.
Vlasy jsou tvořeny hmotou, která neobsahuje živé buňky, ani cévy a nervy. To znamená, že naše vlasy nežijí.
Co tedy tkví za jejich růstem? Vlasový kořínek. Ten můžeme vnímat jako místo vzniku vlasu. Jsou v něm buňky zásobené živinami přes cévy, aktivně se dělí a neustále produkují nové buňky, které se rychle mění na mrtvé zrohovatělé částečky. Ty poté putují vzhůru v důsledku tlaku neustále dorůstajících buněk a tvoří tak vlasové vlákno – viditelnou část vlasu.
Kromě biologických funkcí, jako jsou ochrana vlasové pokožky před chladem a UV zářením, nemají vlasy žádné životně důležité funkce. Jsou však jedním z nejdůležitějších neverbálních komunikačních prostředků, které prozradí hodně o naší osobnosti, charakteru i zdravotním stavu.
Co vlastu stresuje?
Každá druhá žena si stěžuje na suché nebo poškozené vlasy, ale pouze 24 % z nich k vyřešení problému pravidelně používá speciální vlasové přípravky. Vlasy si ale zaslouží být každý den chráněny, ošetřovány a regenerovány, aby si zachovaly svou přirozenou krásu.
NAŠE TIPY
Správný šampon: vždy používejte šampon, který je přizpůsoben vašemu typu vlasů. Postačí množství o velikosti lískového oříšku. Důležité je důsledně vlasy opláchnout.
Chlad raději než teplo: vlasy si myjte raději vlažnou než horkou vodou. Vysoká teplota vody nepříznivě ovlivňuje vrstvu kutikuly, vysušuje vlasy a přispívá k jejich zkřehnutí.
Nedrhněte si vlasy do sucha: zvláště pokud jsou vlasy ještě mokré nebo vlhké, pak jsou velmi citlivé a snadněji se lámou. Z tohoto důvodu byste si měli vlasy jen jemně vysušit ručníkem a pak je nechat doschnout.
Hřeben raději než kartáč: když jsou vlasy mokré, k jejich rozčesávání je třeba vždy použít místo kartáče hřeben se širokými zuby. Ochráníte tak vlasovou strukturu.
Správné použití fénu: stejně jako příliš horká voda i příliš vysoká teplota fénování poškozuje vlasovou strukturu. Je lepší fénovat vlasy o pár minut déle při nižší teplotě. Než to uděláte, nechte vlasy asi 15 minut proschnout jen tak. Vnější vrstva kutikuly se uzavře a vlasy jsou méně zranitelné.
Pravidelné zastřihávání konečků: na tento tip mnoho žen nepřistoupí ve strachu ze zkrácení, ale ve skutečnosti stačí ubrat jeden až dva centimetry každých osm až deset týdnů.
Pozor na doplňky: v letním žáru vynechejte používání kovových sponek. Kovové ozdoby s ostrými hranami a pevné spony do vlasů s kovovým zapínáním ničí vrstvu kutikuly a vlasy se tak snáze lámou. Proto je třeba vždy používat sponky do vlasů s ochranným nátěrem nebo s látkovým potahem. Také si vlasy příliš často nesvazujte do pevného ohonu. To zatěžuje kořínky vlasů.
Ochrana před sluncem: mokré vlasy jsou obzvláště citlivé na UV záření. Ne vždy je však možné se mu vyhnout. Proto chraňte své vlasy pomocí Regeneračního séra express předtím, než strávíte čas venku, ať už na pláži nebo před dlouhým pobytem na slunci. Důležité je aplikaci séra opakovat.
Péče před spaním: pokud ráno vstáváte se zauzlenými prameny a polámanými vlasy, večer před ulehnutím rozetřete do suchých délek a do konečků vlasů Regenerační sérum express.
Péče o vlasy je jednou z oblastí zájmu JUSTu od roku 1942. Od té doby se řada vlasové péče pravidelně zdokonaluje s využitím nejnovějších vědeckých poznatků. Inovované a nové receptury těží z účinků kvalitních rostlinných extraktů a olejů.
Třeba Regenerační sérum express představuje okamžitou a vysoce účinnou péči o vaše vlasy v jediném kroku.
O vlasech: Úžasná fakta a čísla
Kde na lidském těle je nejvíc vlasů?
Na hlavě? Kdepak! Těch je v lepším případě 150 tisíc. Vlasů, které jsou rozmístěny téměř po celém těle a tvoří tak „kožešinu“ člověka, je celkem pět milionů. Většina chloupků je však tak jemná, že téměř nejsou vidět. Specialisté tomu říkají vlasy vellus. Jsou to nepigmentované, jemné, tenké a většinou až jako pírko jemné chloupky po celém těle, rukou, nohou a na obličeji.
Průměrný lidský vlas má průměr 0,04 až 0,1 milimetru, roste rychlostí přibližně 1 centimetr za měsíc a může se natáhnout až o 50 procent.
Na 1 čtvercovém centimetru pokožky hlavy roste asi 200 vlasů – na předloktí je jich naopak o polovinu méně. Lidé ztrácejí v průměru 50 až 100 vlasů denně. Zároveň se ale vyvíjejí nové kořínky vlasů.
Lidé stráví péčí o vlasy v průměru asi 120 dní svého života.
Nejdelší přirozeně pěstované ženské vlasy má Číňanka Xie Qiuping. S délkou přes pět metrů jsou její vlasy srovnatelné s výškou dospělé žirafy. Xie Qiuping si v roce 2004 zajistila zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Zdroj: JUST aktuell