JUST přichází z přírody

Tipy na adventní věnce

Tipy na adventní věnce
07. listopad 2017

Adventní věnec je krásná dekorace, která navíc slouží k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů, jež zbývají do Vánoc. Můžeme ho koupit v květinářství nebo na trzích, ale čím dál častěji si jej vyrábíme sami. Jak na to?

Adventní věnec je spojen s křesťanským pojetím Vánoc. Každou adventní neděli se zapálí jedna svíčka, čímž odpočítáváme zbývající neděle do Štědrého dne. Rozsvěcení svící nepřímo navazuje na židovskou tradici – chanuku, svátek světel. Věnec je však vykládán jako symbolika Kristova kříže. Ježíš skrze věnec žehná na každou světovou stranu.

Existuje hned několik výkladů této tradice, ale mnoho lidí u nás si spojitost s křesťanstvím vůbec neuvědomuje a zapalování svíček vnímá jen jako vánoční rituál.

Klasický adventní věnec zdobí čtyři svíčky, pravidelně rozmístěné po jeho obvodu z jehličnatých větviček. Ty se omotávají okolo slaměného nebo polystyrenového základu.

Věnec je většinou dozdoben stužkami a různými přírodními dekoracemi. Co všechno můžete využít?

  • Šišky, vlašské a lískové ořechy, kaštany
  • Šípky, jeřabiny a další barevné bobule
  • Skořicovou kůru a badyán
  • Perníčky a stužky
  • Sušené plátky pomeranče a citronu či sušenou kůru z těchto plodů smotanou do ruliček

Svíčky se nejčastěji připevní na bodec s podložkou. Ostatní dekorační prvky je možné přilepit nebo jednoduše zapíchnout do korpusu. Mějte na paměti, že hořící věnec je potřeba neustále hlídat. Jehličí snadno chytne a k požárům bytů od zapálených adventních věnců dochází dost často.

Dnes se dostávají do módy také různé netradiční věnce. Ty mohou být vyrobeny třeba z keramiky, z dřevěných klacíků nebo břečťanu.

Svíčky na věnci už také nebývají pouze pravidelně rozmístěné, někdy jich je dokonce více než jen čtyři. Věnec často ani nebývá kulatý. Jde vlastně spíše o svícen se čtyřmi svíčkami, ať už v jakékoliv podobě.

Adventní neděle se totiž časem staly spíš obdobím zapalování svíček. Jde nám o to, dodržet rituál zapálení svíčky v předvánočním čase než o ostatní symboliku, která byla s adventem dříve spojena. Při domácí výrobě adventního věnce se tak meze vaší fantazii rozhodně nekladou.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.