JUST přichází z přírody

Taneční jako český fenomén?

Taneční jako český fenomén?
19. říjen 2018

Tanec lidstvo provází už od pravěku. Jeho roli v životě pravěkých lidí dokládají četné jeskynní malby a sošky z té doby. Na rozdíl od dnešních dní, kdy tanec vnímáme nejčastěji jako společenskou zábavu, byl v dobách úsvitu lidstva spojen převážně s obživou a přežitím.

I když se i dneska někteří teenageři tváří, jako by pro ně absolvování tanečních kurzů byla (zejména v případě, že je chtějí doprovázet rodiče) život ohrožující záležitost, význam tance je v naší době už úplně jiný, než byl pro naše prapředky.

Starověké Řecko a Řím
Zajímavé je, že zatímco ve starověkém Řecku byl tanci přikládán velký význam také ve výchově mladých lidí, protože to souznělo s ideálem kalokagathia (vyváženost tělesné a duševní krásy), ve starém Římě byl tanec nahlížen trochu jinak. Římané se sice tancem kromě jeho rituální a náboženské funkce nechávali také bavit, ale v takovém případě se tanečníci obvykle rekrutovali z řad otroků (podobně jako gladiátoři).

Dnešní tance
Společenská a zábavní funkce tance pak znovu nabyla na významu v období renesance, která se inspirovala v antických ideálech. Většina tanců, které známe z tanečních, je ale mnohem mladšího původu. Základní rozdělení je na tance latinskoamerické (jako například samba, cha-cha, rumba, jive…) a standardní (valčík, polka, mazurka, tango…). V hodinách tanečních se obvykle žáci naučí aspoň základní kroky a ti, kdo pokračují do kurzů pro pokročilé, na tyto znalosti navazují.

Fenomén tanečních
Taneční jsou fenomén, kterým je Česká republika poměrně unikátní. Tolik mladých lidí jako u nás se totiž základům společenského tance neučí skoro nikde jinde na světě. I když dnes mladí lidé mají o poznání více možností, jak trávit volný čas, než měli jejich vrstevníci v minulosti, chození do tanečních je u nás stále populární. O co méně chodí mladých, o to více totiž do tanečních a zejména do tanečních pro pokročilé chodí dospělých.

Náš TIP
I JUST může přispět k tomu, abyste si vy nebo váš dospívající potomek užili taneční sezónu co nejlépe. Vyzkoušejte například Ústní sprej, který je ideální pro dlouhotrvající svěží dech. Na tanečním parketu přijde vhod také některých z našich deodorantů či antiperspirantů a po protančeném večeru doporučujeme unaveným končetinám dopřát některý z produktů naší Péče o nohy.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.