JUST přichází z přírody

Tak to prostě chodí

Tak to prostě chodí
26. únor 2019

Hoď ponožkou, kdož jsi bez viny, řekla by nejedna pedikérka. Ano, jakkoliv jsou naše nohy důležité, dokud fungují, často na ně zapomínáme. A přitom péče o nohy je tak příjemná.

To nejmenší, co pro dolní končetiny můžeme udělat, je odpočívat vleže s nohama opřenýma o zeď, nebo alespoň podloženýma polštářem tak, aby se z nich odplavila únava. Vzhledem ke směru, jakým působí gravitace, jsou žíly a cévy v nohách namáhány takřka neustále. A obrácená pozice jim ulevuje. Za první náznaky, že žilní systém dolních končetin vyžaduje pozornost, jsou považovány takzvané metličky – drobné fialovomodré žilky často na stranách stehen. Typickým představitelem problémů s oběhem v nohách jsou pak křečové žíly.

Dobrá zpráva je, že nohám lze v rámci zdravotního stylu ulevit velmi účinně. Vnitřně je třeba zaměřit se na oběh krve (dostatečně pít), udržovat si optimální tělesnou váhu, přijímat ve stravě dostatek živin, minerálů a vitaminů (rutin, antioxidanty, vitamin C, kolagen, kloubní výživa).

Důležitý je však zejména pohyb. Vhodné jsou sporty, při nichž nedochází k nárazům (běh) nebo statické zátěži (vzpírání), takže se nabízí všeobecně oblíbené aktivity jako jsou chůze, plavání, jóga nebo jízda na kole. Při sedavém zaměstnání se občas vyplatí vstát, protáhnout se, zakroužit vsedě kotníky anebo dát nohy na stůl. Kolegové v kanceláři si sice mohou klepat na čelo, ale zdraví a komfort jsou důležitější. Dámy, které nerady nosí vysoké podpatky, mají zdravé nohy jako pádný argument, proč si koupit ty hezké polobotky. Pohodlná, avšak pevná obuv s podporou klenby, ortopedickou vložkou a nízkým podpatkem je zárukou bezbolestné chůze. A nežli na důležité schůzce dát nohu přes nohu (a zaškrtit tím oběh stlačením žil pod kolenem), je zdravější nohy nechat způsobně u sebe. Po dlouhém dni se vyplatí nohám dopřát sprchu se střídáním teplé a studené vody, koneckonců lázeňští jistě znají Kneippův chodníček.

Mnoho lidí si doslova libuje v masáži chodidel nebo návštěvách zařízení s akvárii, do nichž se nohy ponoří a malé rybičky garra rufa se postarají o rybí pedikúru (ozobou odumřelou kůži). Obyčejné laskání chodidel může dost dobře fungovat také jako partnerská kratochvíle nebo kompromisní řešení situace, kdy žena získá devadesátiminutovou masáž nohou výměnou za klid během partnerova sledování fotbalu. Zajímavé jsou koberečky s připevněnými oblými výběžky, které stimulují energetické dráhy na ploskách nohou podobně jako akupunktura, však beze strachu z jehel. Jednoduše je rozbalíte a než se z televizních zpráv dozvíte, co je nového ve světě, budete mít chodidla prohřátá a namasírovaná.

Způsobů, jak sobě i svým nohám udělat radost, je zkrátka mnoho. A jistě mezi ně patří i produktová řada JUST zaměřená na péči o nohy. Obsažené byliny se postarají o dobré prokrvení (jalovec), osvěžení (eukalyptus), prevenci vzniku plísní a zápachu (šalvěj) a zjemnění pokožky (sléz, mandle). Balzám na nohy navíc obsahuje extrakt z listnatce stejně jako podzimní novinka Vengel od JUSTu.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.