JUST přichází z přírody

Švýcarská literatura

Švýcarská literatura
05. září 2017

Dětem začala škola a na ty starší čekají mimo jiné hodiny literatury a jistě je v nich nemine ani ta švýcarská. Většina švýcarských autorů se sice zaměřila na dospělého čtenáře, ale mnozí si z vlastních dětských let možná vzpomenou na knížku Heidi, děvčátko z hor, která je určena malým čtenářům.

Připomeňme si dnes něco z hodin literatury. Když čteme nějakou knihu, mnohdy ani nepřemýšlíme nad tím, kdo ji napsal nebo třeba který jazyk autor použil v originále. Švýcarská literatura může být psána hned několika jazyky, a to německy, francouzsky, italsky, a dokonce rétorománsky. Jedná se totiž o čtyři švýcarské úřední jazyky.

Jedním z nejvýznamnějších švýcarských spisovatelů byl Friedrich Dürrenmatt, který se proslavil absurdními dramaty. Jeho Návštěva staré dámy sklidila úspěch i na českých televizních obrazovkách s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Mezi další významné švýcarské spisovatele patří jednoznačně Hermann Hesse s díly Stepní vlk nebo Siddhartha.

Knížka pro děti, který je úzce spjata s alpskou přírodou, je Heidi, děvčátko z hor. Švýcarská spisovatelka Johanna Spyri ji napsala na konci 19. století. Děj knihy je zasazen do nádherného horského prostředí, až má čtenář chuť sám proskočit stránkami a být v horách spolu s osiřelým děvčátkem Heidi a jejím dědečkem.

Děti se toho při čtení dozvědí hodně o přátelství a mezilidských vztazích, poznávají rozdíly mezi městem a venkovem a celá kniha je velmi pozitivně laděná, takže každý odchází od čtení s příjemným, pohodovým pocitem. Až budete příště hledat, co číst svým dětem před spaním, nezapomeňte na Heidi, děvčátko z hor.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.