JUST přichází z přírody

Svět papírových kapesníčků

Svět papírových kapesníčků
20. říjen 2019

Začne to několika obyčejnými kýchnutími a lehčí únavou. Z toho se vyspím, říkám si. Zhruba tak by mohl začít tento fejeton.

Absolvovala jsem rodinnou sešlost, kde jsem si hrála se svými mladšími bratranci, sestřenicemi a sourozenci. Jsme velká rodina. Tu a tam někdo pšíknul nebo popotahoval, tátovo medvědí zakašlání občas otřáslo statikou domu. Hodila jsem to za hlavu a věnovala se příbuzným, které jsem tak dlouho neviděla. Čtyřletá neteř nás všechny opusinkovala na rozloučenou.

K večeru jsem zbystřila. Únavu a pocit sucha v očích a nosu jsem připisovala klimatizaci v hale, v níž jsme absolvovali promoce jedné z mých sester. Ale ten divný pocit vzadu v nose, jako kdyby se mi tam snad zatoulalo zrnko rýže (znáte ty následky kýchnutí s plnou pusou z dětství). Z toho se vyspím, říkám si. Namazala jsem si krk a nos Tymiánovým krémem, zavázala jsem si krk svým čtrnáct let starým spacím šátkem, na který během podzimu a zimy nedám dopustit.

Druhý den ráno se pomalu měním v obludu. Oči zalité slzami, nos průchodný asi jako dálnice D1 v pátek odpoledne. Papírové kapesníčky pomalu plní kapsy županu, odpadkové koše a okolí mojí postele. Kočka přede mnou někam utekla, najdu ji až odpoledne v obýváku. Nasazuji zbraně nejtěžšího kalibru: Olej z 31 léčivých bylin pro inhalaci a mažu si čelo, nos, krk a hrudník Tymiánovým krémem. Když je nejdůležitější práce hotova - včetně tohoto článku - ulehnu do postele s knížkou, piji čaj a v duchu přemítám, který člen naší rozvětvené rodiny mi daroval zrovna svoji mutaci viru způsobujícího rýmu.

Sice se říká "léčená týden, neléčená sedm dní", ale přesto - inhalace s rýmou pomůže. Jak na to?
• Vyženeme kočku z kuchyně a dáme v rychlovarné konvici vařit litr vody;
• mezitím posháníme potřebné věci: ručník, Olej z 31 léčivých bylin, kapesníčky, hrnec nebo misku;
• vodu nalijeme do nádoby a dáme tomu čas, úplně vařící páru inhalovat nelze;
• když se voda tváří "tak akorát", přidáme dvě kapky Oleje z 31 léčivých bylin;
• s Olejem z 31 léčivých bylin opatrně - méně znamená více, příliš mnoho tohoto oleje nejde pro intenzitu inhalovat;
• nakloníme se nad vodu, přehodíme si přes hlavu ručník a nosem vdechujeme páru;
• kdo se při inhalaci zvládne nudit (tzn. není mu až tak hrozně), může si pustit k poslechu hudbu, dokument, film atp.
• pokud je třeba, občas zpod ručníku vykoukneme a vysmrkáme se (smrkat jemně, pozor na uši!);
• po inhalaci, která trvá zhruba 10 minut, se ještě zkusme vysmrkat - rýma se pěkně rozjela, že?
• je dost možné, že stejně jako já po takovém zážitku pak usnete - a to je dobře, spánek léčí.

Jestli v něčem poznám rozdíl, tak je to rýma v dobách před JUSTem a s JUSTem. Jako příležitostný hypochondr a alergik jsem s rýmou dříve zápasila často a dlouho. Patřilo k tomu také píchání zaníceného středního ucha. Takže jednotlivé fáze rýmy už znám velmi dobře, a to včetně "kapajícího kohoutku" typického pro první dny po nákaze. Proto musím ocenit, že při používání produktů JUST a Nahrin se moje souboje s rhinoviry staly méně častými, a když už jsem "padla v boji", rýma měla jednodušší a rychlejší průběh.

Na plotně mi klokotá vývar, venku se sbírají těžké mraky. Asi se najím, svalím se do postele k rozečtené knížce a ... budu pokračovat ve smrkání.

Hezký podzim pokud možno bez rýmy vám přeje
Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS

 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.