JUST přichází z přírody

Slunce pro všechny

Slunce pro všechny
04. duben 2019

Začátky opalování po dlouhé zimě lze připodobnit mžourání po rozsvícení prudkého světla. Chce to čas.

Jistě si dobře pamatujete rozloučení Jána Zákopčaníka s diváky večerní předpovědi počasí, která zněla: „Slunce v duši.“ Jenže to je asi tak jediné slunce, vůči jehož působení se nemusíme vůbec chránit. Zato slunce, které postupně vídáme čím dál častěji a déle na obloze, nám prospívá i škodí zároveň. Proto je dobré se již na jaře zajímat o péči o pokožku v souvislosti se sluněním. Jarní příprava na plavkovou sezonu by měla probíhat spíše vnitřně.

V druhé polovině dubna se do sezonní nabídky vrátí doplněk stravy NahroDerm, jehož hlavní účinné látky přispívají k lepší toleranci slunečního záření i následné reparaci (opravě) pokožky, působí proti předčasnému stárnutí pokožky a chrání buňky před volnými radikály. Mezi obsažené antioxidanty patří beta-karoten (provitamin vitaminu A), přírodní červené barvivo lykopen, vitamin E a stopový prvek selen. Beta-karoten obsažený v NahroDermu pochází z mrkve.

Při opalování vznikají v těle na buněčné úrovni tzv. volné radikály, které se negativně podepisují jak na vizáži (stárnutí kůže, kvalita nehtů a vlasů), tak i zdraví (záněty, snížená obranyschopnost). Jejich protipólem jsou antioxidanty. Čerstvým přírůstkem do rodiny specialit od Nahrinu, který je bohatý na antioxidanty, jsou kapsle Curcuma Caps.

Pro zajímavost trocha historie
V dávných dobách snědá kůže signalizovala manuální práci pod širým nebem (otroci, zemědělci), zatímco urození lidé, například příslušníci aristokracie, toužili po alabastrově bílé pokožce. A neváhali si k tomu pomoci pouštěním žilou nebo primitivní bělicí kosmetikou, po níž ovšem často onemocněli v důsledku intoxikace olovem, rtutí a arsenem. Kult porcelánové pleti je dodnes typický třeba pro Japonsko, byť dnes si gejši pomáhají spíše líčidly – ostrý kontrast bílé pleti a drobných rudých rtů vypadá velmi působivě. A my? Bledý člověk nám připadá neduživý, možná dokonce nemocný. Přirozeně snědou pleť hodnotíme jako znamení vitality, zdraví a dostatku volného času stráveného na slunci (podvědomě si totiž opálení spojujeme s dovolenými).

Šťastných 13 rad pro zdravý pobyt na slunci:

 • Používejte sluneční brýle, ochráníte svůj zrak a budete vypadat nad věcí.
 • Citlivější lidé a pánové bez vlasů se mohou chránit kloboučkem nebo čepicí.
 • Pro děti je dnes k dispozici moderní oblečení s UV ochranou, to bavlněné část slunečních paprsků překvapivě propouští.
 • Od 11. do 15. hodiny odpočívejte/klimbejte po dobrém obědě nebo si s dětmi ve stínu zahrajte deskovou hru, slunce je tou dobou příliš silné.
 • Zjistěte svůj fototyp a pořiďte si odpovídající druh ochranného krému; snesou-li to vaši přátelé, klidně kibicujte, je to v jejich zájmu.
 • Přemýšlejte nad tím, kolik času na slunci trávíte, a přizpůsobte tomu program a používání sluneční kosmetiky (není nic horšího, než se spálit během prvního dne dovolené).
 • Zamyslete se nad tím, jestli neberete léky, které slunění vylučují (například některé druhy antibiotik).
 • Zapojte selský rozum a vnímejte, v jaké jste kondici. Popíjení alkoholických nápojů si nechte na večer, alespoň se budete déle těšit.
 • Nanášejte ochranný krém na pokožku v dostatečném množství, v tomto případě se šetřit nevyplácí, a pozornost věnujte zejména již podrážděné pokožce nebo místům s tetováním.
 • Nezapomeňte si mazat i tradičně opomíjená místa, jako jsou uši, rty (tyčinkou s UV filtry), nárty nohou a dekolt.
 • Ve stínu sice není takové horko, ale UV záření k vám doputuje – i ve stínu je třeba se chránit.
 • Nezapomínejte na pitný režim, pro výlety a sport sáhněte po minerálce, a večer dejte „napít“ i pokožce prostřednictvím hydratační kosmetiky.
 • TIP: Patříte-li mezi tvořivé jedince, vytvořte si sluneční tetování – díky krému s UV filtry nanesenému v požadovaném tvaru nebo nalepení šablony z textilní náplasti můžete docílit obrazců ze světlých míst na pokožce.
Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.