JUST přichází z přírody

Proč máme tak rádi svíčky?

Proč máme tak rádi svíčky?
08. červen 2018

Dnes jsou zabydlené v téměř každé domácnosti. Často potěší jako dárek. Jejich světlo dokáže zútulnit a navodit příjemnou atmosféru od romantiky po mystiku. Řeč je o svíčkách, které lidstvo provázejí už tisíce let. Proč nás tak přitahují?

Svíčky jsou spojené s náboženstvím, nejrůznějšími oslavami a obřady. Jejich plamen je tradiční metaforou pro duši, symbolizuje život. Proto se někdy zapaluje při narození dítěte a na počest zemřelého. Umí vykouzlit klidnou až hypnotickou atmosféru.

Možná jste netušili, že dříve bývaly nejen světelným zdrojem, ale plnily také funkci časomíry. První svíčkový chronometr se objevil na dvoře anglosaského krále Alfréda Velikého. Zářezy v něm určovaly ubíhající čas. „Svíčkové hodiny“ se používaly v dolech ještě ve dvacátém století.

Z včelího vosku je vyráběli už staří Egypťané kolem roku 3000 před Kristem. Lůj jako stěžejní materiál byl pak nalezen v Evropě, Asii i v Americe u tehdejších svíček z rybího, velrybího či ovčího tuku. Tyto modely však měly k aromaterapii daleko. Posledně jmenovaný materiál byl pro výrobu svíček vzhledem k zápachu v několika středověkých městech dokonce zakázán. Ke zdokonalování svíčkařského řemesla přispěly nové materiály jako je parafín, palmový vosk nebo stearin.  


TOP 3 důvody, proč zapalujeme svíčku  

Atmosféra
Živé světlo dává pocit útulného prostředí a intimity. Jedna zapálená svíčka dodá vašemu domovu úplně jiný nádech, než když jen rozsvítíte lampu.
 
Požitek a pozitivní vliv vůně
Svíčku můžete zapálit v aromalampě a užít si vliv éterických olejů.

Tradice
I v současné moderní době si svíčky najdou místo v našich obydlích a jejich okolí. Těžko si bez nich představit Vánoce či narozeninový dort.


Říká se, že štěstí přináší, když se svíčka zapálí pravou rukou.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.