JUST přichází z přírody

Proč dodržovat rodinné i své malé osobní rituály?

Proč dodržovat rodinné i své malé osobní rituály?
21. listopad 2017

Celý náš život se točí okolo různých rituálů. Ať už jde o slavení Vánoc či Velikonoc, nebo o čištění zubů dvakrát denně, máme potřebu dělat určité věci pravidelně. Proč to tak je a jak nám dodržování i těch menších rituálů pomáhá v našem rodinném životě i s psychikou?

Ve spoustě rodin si jde každý po svém a mnohdy se celá domácnost nesejde ani u společné večeře. I takový rituál, jako je společné jídlo, je pro nás ale důležitý, nejen společné slavení vánočních svátků jednou za rok. Rodinné rituály nám připomínají, kam patříme, kdo je naše rodina, a stmelují nás s ostatními jejími členy.

Když se každou neděli ráno celá domácnost společně nasnídá, když se každou druhou sobotu celá rodina sejde u babičky na obědě, utužíte své vztahy. Budete mít k sobě blíž a budete spolu počítat. Čím jsou děti starší, tím více vlastního programu si plánují. Potřebují však vědět, že mají vždycky kam se vracet a že rodina je tu pro ně.

Je dobré se jednou za čas společně zasmát, pobavit, zavzpomínat na společné zážitky nebo si naplánovat něco nového do budoucna. A setkání nad dobrým jídlem je pro tyto účely ideální.

Důležité jsou ale i naše vlastní, osobní rituály. Psychice prospěje, když začneme den šálkem oblíbeného čaje nebo se z nedělního večera stane večer hodinové horké koupele. Osobním rituálem by se nám zkrátka měla stát činnost, kterou děláme rádi, na niž se můžeme těšit a jež zároveň dává našim dnům a týdnům řád. A nemusí to být nic velkolepého, může to být jeden večer týdně vyhrazený četbě, pravidelné setkání s přáteli či například pravidelná procházka v přírodě pro vyčištění hlavy.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.