JUST přichází z přírody

Připomeňte si v zimě jaro se zelenou řeřichou

Připomeňte si v zimě jaro se zelenou řeřichou
09. leden 2018

Když je za okny mráz a nevlídno, můžete si alespoň před nimi, na parapetu udělat malé zelené jaro s výhonky řeřichy. Ta vám navíc pomůže projít zimními měsíci ve zdraví.

Řeřicha setá je na pěstování neobyčejně jednoduchá bylinka. Pěstovat se dá kdykoliv, ale v zimě má navíc tu výhodu, že vám dodá důležité vitaminy v době, kdy chybí sezonní potraviny. Semínka zakoupíte v prodejnách se semeny a potřebách pro zahrádkáře. Doma se řeřicha pěstuje nejčastěji na misce vystlané vatou a vydatně zalité vodou. Pozor, voda nesmí vyschnout, proto platí pravidlo zalévat raději více než méně.

Celé pěstování se může stát i zábavou pro vaše děti. Semínka totiž rychle klíčí a již za několik dnů vyrážejí zelené výhonky. Děti rády řeřichu také „sklízejí“. Nožem či nůžkami se stonky seřezávají podobně jako pažitka. Semena můžete osít ve vysoké hustotě, vznikne vám pěkný zelený koberec bylinek. Rostlinka je jednoletá a znovu už nedorůstá, ale výsevní cykly lze opakovat stále znovu klidně po celý rok.

Ochutí, uzdraví
A k čemu je vlastně řeřicha dobrá? Již její výrazná, lehce štiplavá chuť vám napoví, že toho v sobě ukrývá opravdu hodně. Především pořádnou nálož vitaminů A, C, B1 a betakaroten. Obsahuje také draslík, hořčík, vápník a železo.

Štiplavá chuť řeřichy osvěží pomazánky, můžete ji sypat na brambory či přidávat třeba do omelet. Nebo ji zkuste jen tak na čerstvém chlebu s máslem. Pak už ho nikdy nebudete chtít bez tohoto drobného zeleného zázraku.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.