JUST přichází z přírody

Předvánoční úklid jinak aneb slyšeli jste o minimalismu?

Předvánoční úklid jinak aneb slyšeli jste o minimalismu?
08. prosinec 2017

Většina z nás uklízí nerada. Obzvlášť se nám nechce do těch velkých předvánočních úklidů. Vánoce jsou prý svátky klidu a míru, ale abychom si tu správnou pohodu užili, rádi bychom měli doma pořádek. Mohlo by nám s tím pomoci dodržování zásad minimalismu. Víte, o co se jedná?

Předvánoční úklid je velmi náročný, ať už se do něj zapojí celá rodina, nebo je to jenom na vás. Je potřeba umýt okna, dveře, vycídit všechny kouty, kterých se za celý rok nikdo ani nedotknul, definitivně schovat všechno letní oblečení a připravit výzdobu.

Často se stává, že nevíme, kam některé věci uklidit. Někomu se hromadí ve skříních papíry s účty, potvrzeními a dalšími dokumenty, jinému zase oblečení nebo upomínkové předměty z dovolených. Pak přemýšlíte, jestli se papírový betlém bude vyjímat vedle mušlí z úžasné dovolené v Karibiku…

S problémem předvánočního úklidu by vám však mohlo pomoci dodržování určitých zásad, které se týkají uklízení a uspořádání věcí. Marie Kondo, japonská kouzelnice uklízení, se rozhodla se s celým světem podělit o své uklízecí fígle v knize Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy.

Nejzásadnější je dodržovat pravidla minimalismu. Tento pojem můžete znát z umění, kdy tvůrci svá díla vytvářejí z elementárních atributů. Jde o odstranění všeho nepodstatného využitím jednoduchých prostředků. A přesně to aplikuje Marie Kondo i na uklízení a zařízení bytu. Její metoda se nazývá KonMari a základní poučka zní: ukliďte si jen jednou, ale pořádně.

Metoda KonMari se skládá jen ze dvou kroků, které musíte udělat, abyste měli doma uklizeno. Přinejmenším první krok však není vůbec snadný. Je potřeba vytřídit a vyhodit všechno, co vám nepřináší radost. Až tento nelehký úkol splníte, měli byste všem zbývajícím věcem najít pevné místo a všechno, především oblečení, poskládat vertikálně.

Pusťte se do úklidu. Až budete hledat vánoční ozdoby a ze skříně se na vás vysypou barvy na velikonoční vejce společně s pohledy z dovolených, vezměte to do vlastních rukou a změňte všechno od základů. Oblečení a všechny ostatní věci naházejte na jednu hromadu, berte kousek po kousku a ptejte se sami sebe: Dělá mi tohle radost? Svetr, který jste na sobě měli jednou, a šála, jež sice stála spoustu peněz, ale teď už ji nenosíte, patří na hromadu „vyhodit“.

Tričko, které je sice vytahané, ale vy ho milujete a cítíte se v něm uvolněně, ukliďte zpět do skříně – podle Marie Kondo vertikálně. Každé věci najděte její místo a udržujte pořádek průběžně. Nenechte na sebe navalit všechno najednou. Možná že příští rok bude vánoční úklid zahrnovat už pouze sváteční výzdobu :)

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.