JUST přichází z přírody

Kdo maže, ten jede

Kdo maže, ten jede
26. prosinec 2018

Chladné počasí a brzký příchod tmy nejsou pro mnoho z nás zrovna optimální motivace k tomu, abychom byli fyzicky aktivní. Řada z nás by se nejradši zachumlala do deky a strávila zimu pěkně na gauči s oblíbenou knížkou, šálkem čaje a něčím dobrým na zub. I v zimě je ale možné si dát pořádně do těla a následné lenošení na gauči si o to víc užít.

Skol!

Pokud patříte k milovníkům lyžování, určitě vám nedělá problém být fyzicky aktivní i v zimě. Ne každý milovník sjezdového lyžování ale bydlí na horách hned vedle sjezdovky. Pro většinu z nás je to tedy záležitost několika dní, maximálně týdnů během celého roku.

Dlouhodobější příprava

Pokud během roku fyzickou aktivitu podceňujete a chystáte se teď v zimě na lyžovačku, měli byste se na ni aspoň trochu připravit. Vzhledem k tomu, že odborníci doporučují začít s posilovacími cviky dolních končetin (dřepy, výpady vzad a do strany nebo výdrž v podřepu s oporou o stěnu) aspoň měsíc předtím, než se na lyže vydáte, pro mnohé z rekreačních lyžařů už je na tuto dlouhodobější přípravu pozdě.

Zahřátí a rozhýbání kloubů

V takovém případě je o to důležitější nepodcenit rozehřátí svalů předtím, než se spustíte na lyžích z kopce. Není rozhodně ideální jenom vyjet lanovkou na svah, nazout lyže a hurá dolů. Před sjezdem byste měli být zahřátí a svaly by měly být připravené na zátěž, která je čeká.

Důležitá je také mobilizace kloubů, pro kterou jsou klíčové zejména krouživé a kývavé pohyby. Rozhýbejte se v bocích vpřed a vzad, vpravo a vlevo, udělejte pár osmiček a kroužků na jednu i druhou stranu. Několikrát se co nejvíc předkloňte a následně lehce zakloňte. Zkuste velké kruhy pažemi vpřed i vzad a také rozkružte nohy v kolenou. Pokud během pobytu na horách budete děti dávat do lyžařské školky s instruktory, zeptejte se jich i na tipy pro sebe, jak se správně rozehřát.

K zahřátí svalů před fyzickým výkonem vám může dobře posloužit také Jalovcový krém. Použít jej můžete nejen před sportovní aktivitou, ale i po ní. 

Regenerace po sjezdování

Po příchodu ze svahu nezapomeňte na regeneraci, aby vaše lyžařské zážitky neskončily hned po prvním dni. Ideální je jemná masáž svalů zejména dolních končetin, při níž určitě oceníte již zmiňovaný Jalovcový krém nebo Kostivalový krém-gel, který pomůže ulevit namoženým svalům.

TIP na závěr

Obličej a další části těla, které jsou během sjezdového lyžování v přímém kontaktu s mrazem, můžete před cestou na svah ošetřit krémem Lamelloderm nebo San’Activ krémem.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.