JUST přichází z přírody

Pěstujte bylinky i v zimě

Pěstujte bylinky i v zimě
23. listopad 2017

Chybí vám na podzim a v zimě čerstvé bylinky a radost z pěstování rostlin na zahrádce? Některé druhy bylinek jsou nenáročné a můžete je mít doma za oknem. Dopřejete si tak stálý přísun vitaminů a zeleně po celý rok.

Než začne mrznout, vyryjte z venkovních záhonků bylinky, které si chcete přes zimu nechat doma. Mějte připravené dostatečně velké truhlíky nebo květináče. Nejlépe se bude doma dařit petrželce, pažitce, rozmarýnu či tymiánu. Pokud si rádi děláte meduňkový čaj, potěšíme vás – i tu můžete pěstovat za oknem velmi snadno.

Ideální jsou hluboké květináče. Bylinka by totiž v hlíně měla být tak hluboko, jako je venku v záhoně. Všechny rostlinky musí růst na světlém místě a měli byste je pravidelně zalévat. Nedávejte květináče na parapety, pod kterými je umístěn radiátor. Teplo by hlínu zbytečně vysušovalo. Například pažitka snese i chladnější místnosti. Doporučujeme bylinky pěstovat v kuchyni, protože vám ji provoní ještě dřív, než začnete vařit.

Z petrželky a pažitky uděláte výbornou pomazánku, stačí bylinky nasekat a smíchat s tvarohem. Kudrnka se také hodí na ozdobu a provonění polévek, ať už krémových, nebo vývarů. Rozmarýn a tymián jsou typické bylinky na dochucení zvěřiny, takže na podzim ideální. Při podzimním splínu si můžete dopřát čaj z meduňky. A pokud ho nemáte rádi, naplňte jejími čerstvými lístky malé pytlíčky a nechte je pár dní pod polštářem. Bude se vám lépe usínat.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.