JUST přichází z přírody

Namísto počítače nabídněte dětem hru

Namísto počítače nabídněte dětem hru
19. leden 2018

Krátké zimní dny a dlouhé večery způsobují, že žhavíme televizi častěji než jindy. Když se rodiče a děti sejdou večer doma, není pro rodinnou pohodu nejzdravější, když se vzápětí rodina rozpadne na jedince přilepené k displejům mobilů s nějakou hrou či Facebookem. Ani televize pocit vzájemnosti neutuží, i když nakrásně sedí všichni na jednom gauči. Zkuste pro změnu oprášit některé staré společenské hry. Uvidíte, že si je všichni užijete mnohem víc než pobyt před obrazovkou.

Uhádni film
Jeden pantomimicky předvádí známý film, ostatní hádají, o který se jedná. Podle dohody může jít buď o název filmu (to bývá zajímavější), nebo o jeho klíčovou scénu. Podle věku účastníků je třeba zvážit, jaký název vybrat. Princezna se zlatou hvězdou na čele se předvede i uhodne podstatně snadněji než třeba Na hraně zítřka.
 

Kreslení na pokračování
Arch papíru se poskládá do harmoniky na tolik svislých dílků, kolik je účastníků. První nakreslí část obrázku a tahy, na něž se má navázat, mírně přetáhne do druhého pruhu, zatímco svůj pruh ohne tak, aby nebyl vidět. Druhý hráč podle vlastní fantazie na tahy naváže a udělá na konci totéž. Kreslení probíhá buď bez jakékoliv domluvy, nebo se stanoví, že jde například o lidskou postavu, a určí se, na kterém pruhu bude jaká část těla. Na konci se papír rozvine a všichni teprve uvidí, jak vypadá celý obrázek.
 

Země, město
Vraťte jednu z nejoblíbenějších her sedmdesátých a osmdesátých let zpátky do hry! Pravidla snad každý dospělý zná. Každý z účastníků má papír, který se rozdělí na svislé pruhy označené například země, město, zvíře, potravina, rostlina. Vylosuje se písmeno a celá skupina se pustí do vyplňování jednotlivých kategorií slovy začínajícími daným písmenem, třeba Polsko, Praha, pavián, pyré, pivoňka. Kdo má vyplněné všechny kolonky, řekne DOST a ostatní musejí přestat. Vyhrává ten, kdo má nejvíce správně vyplněných slov.

Komorní RPG naživo
RPG je zkratka pro role-playing game. Ve své komorní podobě to je hra naživo v místnosti kombinovaná s divadlem. Vyžaduje ale již starší hráče a trochu přípravy. Vypravěč si vymyslí určitou situaci a z ní se odvíjející příběh. Ten se rozdělí na určitý počet časových úseků. Na začátku každého úseku otevře každá z postav obálku, kde má od vypravěče (který obvykle nehraje a hlídá čas) napsáno, co má v následujících 15 minutách hrát, ale každý hráč zná pouze své vlastní instrukce. Začne se tak odvíjet příběh, u něhož nevíte, jak dopadne, co mají hráči předepsané a co je jejich vlastní iniciativa. Budete překvapeni, jak vás to pohltí!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.