JUST přichází z přírody

Mikuláš

Mikuláš
05. prosinec 2017

Máme tu 5. prosince, dnes večer chodí Mikuláš. Víte ale něco o této tradici, o svatém Mikulášovi nebo třeba o tom, jak se tento svátek slavil dříve a jak se slaví v jiných zemích?

Kdo to byl svatý Mikuláš?
Mikuláš z Myry se prý narodil někdy mezi lety 250 a 290 po Kristu ve městě Patara na území dnešního Turecka. Poměrně mladý se stal biskupem a proslul hlavně svojí pomocí chudým a nespravedlivě obviněným. Dnes bývá označován za patrona námořníků, obchodníků, lukostřelců, dětí, lékárníků a také právníků.

Svátek v České republice
Mikuláš má svátek 6. prosince, v našich krajích ho ale slavíme už v jeho předvečer. 5. prosince tak Mikuláš s biskupskou mitrou na hlavě, biskupskou berlou v ruce a dlouhými bílými vousy na bradě nosí hodným dětem dárky. Doprovázejí ho anděl a čert, kteří mu pomáhají pochválit hodné děti a potrestat či pokárat ty, které v uplynulém roce zlobily.

Dárky na Mikuláše jsou oproti Štědrému dni spíše symbolické, děti dostávají hlavně sladkosti, ovoce a různé drobnosti. Původ tohoto zvyku ale sahá několik století nazpět a v té době byly sušené plody, ovoce a sladkosti mnohem vzácnější.

Svátek v jiných zemích
V Nizozemsku existuje podobný svátek, během kterého ale dětem naděluje Sinterklaas. Ten je oblečený podobně jako český Mikuláš a doprovází ho Černý Petr s jutovým pytlem, do něhož hází zlobivé děti. Sinterklaas má všechny poznámky o hodných a zlobivých dětech zapsané ve své velké červené knize, kterou nosí s sebou.

V Polsku chodí místo Mikuláše Mikolaj. Ten v noci z 5. na 6. prosince schovává poslušným dětem dárky a sladkosti pod polštář nebo do velké ponožky a těm zlobivým vyhrožuje, že dostanou rákoskou. Mikolaj se v Polsku vrací během prosince ještě jednou, a to 24. prosince, kdy přinese další dárky pod vánoční stromeček.

V dalších evropských zemích se tento svátek liší hlavně doprovodem, který se svatým Mikulášem děti navštěvuje. Často to bývá čert a anděl, ale například v Rakousku, Chorvatsku nebo Maďarsku se místo čerta objevuje bytost zvaná Krampus. Tohle strašidelné stvoření údajně jí zlobivé děti. Následně se prý Krampus 22. prosince promění v člověka a nic z toho, co udělal, si nepamatuje.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.