JUST přichází z přírody

Maminky, na slovíčko...

Maminky, na slovíčko...
05. září 2019

Závěrečný díl: Rodinné rituály

Toto pokračování rozhovoru poradkyň Markéty Lízálkové a Jany Dvorské na téma rodinného zdraví je zaměřeno na rodinné rituály.

Předchozí díly si můžete přečíst zde: první díl, druhý díl, třetí díl.

JANA: Rituály, které děti uklidní a celou rodinu stmelí, rozhodně stojí za zmínku. Pokud se dítě těší na dobrý sirup a smí si před tím vybrat oblíbenou lžičku, nebo když jej před spaním rodiče namažou krémem či mu stříknou Eucasol na polštář – jsou z toho společné chvíle, které se díky charakteristickým vůním vryjí nesmazatelně od paměti a které jsou tak vzácné v dnešní době, kdy jsou rodiče vytíženi zaměstnáním a povinnostmi.

MARKÉTA: I když některé rituály, co si pamatuji já, moc zábavné nebyly. Třeba rybí tuk na lžičce.

JANA: (smích) Naštěstí dnes už jsou Omega 3 kapsle v želatinových kapslích. Má-li někdo potíže s jejich polykáním, je na to jednoduché řešení – poválet kapsli v ústech s douškem vody, dokud se kapsle nestane kluzkou. Pak jde spolknout raz dva.

MARKÉTA: A zvládají to i děti?

JANA: Ano, tento trik pomáhá dětem i dospělým. Ale jasně, takové Tablety s kyselinou listovou nebo Narosan Mini bonbony jsou mnohem chutnější odměna než rybí olej. Při troše fantazie však může taková kapsle nebo tableta získat v rámci rodinné hry jakýsi punc odměny.

MARKÉTA: Dalším rodinným rituálem může být společné stravování. Opět moment, kdy se sejde celá rodina. A já jsem začala kuchyňské produkty Nahrin používat už v útlém věku našich dětí. První rok jsem nesolila vůbec. Starší děti a manžel si pak svoje porce dosolili až na talíři. Výhoda byla, že jsem uvařila pro celou rodinu naráz, díky sníženému obsahu soli jsem měla snadno uvařený základ pro všechny, který se dal dál rozvíjet. Pro oslabené nebo nemocné členy rodiny jsem vždy jídelníček odlehčila, aby mělo tělo prostor pro uzdravení. Například rýže ochucená některým z koření Nahrin zasytila, a přitom nezatížila trávení. Kuchyňská řada Nahrin je u nás doma oblíbená a jsem moc ráda, že společnost JUST CS letos v únoru vydala dotisk kuchařky Vaříme s Nahrinem.

JANA: Však láska prochází žaludkem a u dětí to platí dvojnásob. Pokud děti stůňou opakovaně, je dobré zamyslet se také nad celkovou atmosférou doma nebo třeba ve škole, děti často fungují jako pomyslný barometr a somatizují. Z nervozity je mohou bolet bříška, aniž by k tomu byl z medicínského pohledu důvod. Když jim něco lidově řečeno leze krkem, začnou kašlat atd. Doporučuji se v této oblasti vrátit k aromaterapii, kterou jsme již zmínily v druhém dílu tohoto seriálu, jedná se o opravdu účinnou, a přitom přirozenou cestu, jak pracovat s psychikou i tělem.

MARKÉTA: Hned mne napadají levandule a meduňka. Jak krémy, tak i éterické oleje a koupelové esence uklidňují.

ZÁVĚREM: Myslíme si, že i kdyby tento seriál-rozhovor poradil byť jen jedinému zákazníkovi, rozhodně to mělo smysl. Pokud vás inspiroval, neváhejte si vybrat odborného poradce ve vašem okolí.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.