JUST přichází z přírody

Lucie noci upije

Lucie noci upije
13. prosinec 2017

Se svátkem svaté Lucie se pojí nejen tato známá pranostika, ale i několik zvyků, které naši předkové dodržovali. Víte, odkud svatá Lucie pocházela, proč ji oslavujeme a čeho je patronkou?

Svatá Lucie je historická postava, která 13. prosince roku 304 zemřela pro svou víru mučednickou smrtí. Traduje se, že tato křesťanka ze Syrakus se nechtěla provdat za bohatého pohanského mladíka. Své věno rozdala chudým a prý si vypíchla oči, aby mladíka odradila. Rozzlobený mládenec ji nakonec udal jako křesťanku a pohanští soudci ji odsoudili k trestu v nevěstinci. Lucie se však odmítla pohnout z místa, a tak ji kat na místě proklál hrdlo dýkou. Proto také svatá Lucie bývá zobrazována v červeném rouchu, jež symbolizuje krev.

České lidové tradice však nevnímaly Lucii jako křehkou pannu ochraňující chudé. Tradovalo se, že hlídá dodržování některých zvyklostí a kázeň dětí. V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly bíle zahalené postavy nazývané Lucky po vesnicích, od stavení ke stavení, a budily hrůzu. Říkalo se, že zlobivým dětem, které se o adventu nepostí, rozpárají břicha. Hodně strašidelná tradice, co říkáte?

Jako každý světec je i svatá Lucie něčí patronkou. Ochraňuje švadleny, kočí a sklenáře. Švadleny a přadleny měly zakázáno o jejím svátku příst a drát peří (to mimochodem obcházející Lucky také kontrolovaly). Vzhledem k tomu, co se Lucii stalo, je také patronkou slepých.

Asi každý zná pranostiku: Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Říkávaly se však i další: Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. V dnešní době by nás mohla zajímat například tato: Jaké jsou dni od svaté Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku. Dvanáct dní do Vánoc se dá přirovnat k nastávajícímu kalendářnímu roku. Tak si zkuste toto období udělat co nejpříjemnější, ať se vám nadcházející rok vydaří. 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.