JUST přichází z přírody

Kulička, co změnila svět

Kulička, co změnila svět
18. duben 2019

Titulek je samozřejmě třeba brát s nadsázkou. Ale představte si, jak by asi tak vypadala pouhá cesta z práce v MHD nebo taková fronta na poště, kdyby nikdo nepoužíval deodorant ani antiperspirant.

Potíme se všichni, je to přirozený fyziologický proces, jehož prostřednictvím se tělo zbavuje odpadních látek a reguluje svoji teplotu. Přesto pocení vnímáme spíše negativně. Stydíme se za „koláče v podpaží“, kolikrát kvůli nim nechceme na poradě zvednout ruku, i když máme dobrý nápad. O viditelně zpocených lidech podvědomě usuzujeme, že se nemyli a páchnou. Mnohdy zbytečně. Člověk, který se pravidelně sprchuje, bere si čisté prádlo a používá deodoranty nebo antiperspiranty, totiž obvykle voní. Každý z nás se potí jinak. Kromě přirozeného sklonu k pocení je aktivita potních žláz ovlivněna mnoha faktory, jako jsou stres, hormonální změny, tělesná hmotnost, strava nebo třeba materiál, ze kterého je vyrobeno oblečení. Používání vhodné kosmetiky ale dokáže pocení zredukovat na únosnou míru.

Antiperspirant a deodorant nejsou totéž
Lidem, kteří se potí méně, obvykle stačí používání deodorantů. Ty neregulují tvorbu potu, pouze obsahují antimikrobiální látky potlačující množení bakterií na povrchu kůže a zároveň i vonné látky. Silně se potící jedinci nebo lidé, které čeká náročný program, sáhnou spíše po antiperspirantech. Ty prostřednictvím hlinitých solí krátkodobě zužují vyústění potních žláz a snižují tak množství potu.

Kuličkový roll-on
Samotný princip nanášení tekutiny pomocí kuličky byl objeven už na počátku 19. století americkým vynálezcem Johnem Loudem, který kuličkové pero používal ke značkování kůže a hrubých materiálů ve výrobě. Jeho vynález však téměř zapadl a tento efektivní způsob nanášení náplně si nechal patentovat až v 30. letech 20. století maďarský novinář László Bíró (inspirován tiskařskými stroji a dětskou hrou kuličky) a také pražský inženýr Václav Klimeš. Kuličková pera jsou dodnes oblíbenou psací potřebou. Jednoduchého a zároveň efektivního principu nanášení tekutiny pomocí kuličky se využívá i v kosmetice.

Do naší stálé katalogové nabídky jsme zařadili kuličkový Deo roll-on alpský len (deodorant bez obsahu hliníku s jemnou unisex vůní), Slézový deo roll-on (antiperspirant vhodný zejména pro citlivou pokožku) a Deo roll-on s protěží alpskou (antiperspirant poskytující dlouhodobou ochranu proti pocení). Naši zákazníci měli vloni během Mimořádné nabídky a Vánoc možnost vyzkoušet také pánský antiperspirant JUST FOR MEN Deo roll-on (více na stránkách výrobce) se svěží kořeněnou vůní a extraktem z všedobru horského. Kdo má přeci jen raději sprej, může u JUSTu vybírat ze dvou osvědčených deodorantů s pumpičkou Deo Plus ClassicDeo Plus Sensual.

Jak mít pocení pod kontrolou?
Životní styl má na pocení obrovský vliv. Kromě vhodně zvolené kosmetiky můžete totiž učinit následující:
• Nenoste oblečení ze syntetických materiálů, zvolte spíše prodyšné přírodní materiály.
• Kdykoliv je to možné, nechte chodidla dýchat, vyhýbejte se botám z gumy.
• Vyhýbejte se kořeněným jídlům, kávě a alkoholu.
• Nezapomínejte pít, mnoho vody ztratíte právě pocením.
• Zamyslete se nad jídelníčkem, váš pot může být ovlivněn aromatickými potravinami.
• V případě pocení způsobeného stresem se vyplatí relaxační techniky.

Tento článek byl volně inspirován švýcarským příspěvkem Was hilft gegen starkes Schwitzen?

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.