JUST přichází z přírody

Kouzlo nicnedělání

Kouzlo nicnedělání
25. květen 2017

Život je plný povinností. Musíme se postarat o rodinu a domácnost, máme spoustu pracovních úkolů. Co takhle se občas zastavit a nic nedělat? Máte pocit, že je to zbytečná ztráta času, kterou si nemůžete dovolit? Naopak! Chvíle, kdy neděláme vůbec nic, bychom si rozhodně neměli vyčítat a naopak bychom si je měli dopřávat pravidelně.

Ve většině lidí je zakořeněná povinnost, že by měli být vždy k dispozici. Celý život máme před sebou seznam úkolů, které se musejí udělat, a jen je odsouváme kvůli něčemu důležitějšímu.

Žijeme tak v neustálém stresu a s pocitem, že nikdy nemáme vše hotovo. Mnozí si nenajdou čas ani na to, aby se v klidu najedli, často kvůli nějaké povinnosti odkládáme spánek a i ze zasloužených chvilek odpočinku na gauči u televize se necháme vyrušit příchozím pracovním telefonátem.

Takový způsob života nám ale neprospívá. Měli bychom se naučit správně se uvolnit a dovolit si prožívat chvíle, kdy na žádném úkolu nepracujeme, a dokonce na něj pokud možno ani nemyslíme.

Podle některých teorií je potřeba změnit celkový pohled na život, respektive na povinnosti. Nemusíme vždy pracovat tak tvrdě. Jak se říká, ono se to nezblázní. Nemusíme se vždy rozkrájet pro ostatní a všechno obvykle nemusí být splněno teď hned. Rozhodně bychom si neměli vyčítat, že jsme kvůli chvilce klidu něco odložili.

Měli bychom se zkrátka trochu víc řídit příkladem Italů, kteří jsou právě tímto odpočinkovým způsobem života celosvětově proslulí. V jejich rodné Italštině dokonce existuje slovní spojení „dolce far niente“, což v překladu znamená sladké nicnedělání nebo pohodové zahálení.

Nebojte se lenošit. Nebojte se posadit se klidně na hodinu do parku a jenom rozjímat. Večer zkuste nepřemýšlet nad tím, co musíte udělat druhý den. Choďte včas spát, odpočívejte, dopřejte si každý den chvilku sami pro sebe.

Nevyčítejte si, pokud si například o víkendu chcete během dne na chvilku zdřímnout. Nedávejte druhým pocit, že jste vždy k dispozici. Každý se potřebuje v klidu nadechnout a vydechnout. A můžete si s tím dát i trochu na čas.

Někdy totiž to nejlepší, co můžete udělat, je nedělat vůbec nic.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.