JUST přichází z přírody

Když ká, tak dvě

Když ká, tak dvě
01. srpen 2019

Co mají společného Klára Kolouchová a druhá nejvyšší hora světa K2? Kromě toho, že název drsného himálajského vrcholu parafrázuje Klářiny iniciály, mají hora a horolezkyně zajímavý vztah, dá-li se to tak říci.

Na horu K2 Klára Kolouchová s respektem a úctou pomýšlela mnoho let. Hora však od samého počátku dělala drahoty. V roce 2016 Kláru pustila do třetího výškového tábora v 7 300 metrech nad mořem a poté na tým seslala lavinu. Jako mávnutím proutku bylo záhy po všem. Lavina s sebou vzala všechny stany, zásoby jídla, lezecký materiál a také šest týdnů dřiny. Štěstí se však na horolezce v zasažené lokalitě usmálo i tak – nikomu se nic nestalo, všichni se v pořádku vrátili domů.

V létě 2018 se Klára k hoře vydala se svým týmem znovu. Bohatší o zkušenosti, v plné síle a s našimi produkty v batohu. Kláru jsme během expedice bedlivě sledovali a fandili jí. Naši čtenáři si jistě pamatují na loňskou soutěž. Kdo tehdy našel pod víčkem nápoje Iso-Tea Lemon 750 g výherní kupon, získal sadu produktů, jimiž jsme Kláru vybavili na expedici. Ačkoliv si Klára na sklonku roku 2017 zlomila nohu na skialpech v Tatrách, nehodila flintu do žita a díky skvělému týmu se zahojila, podstoupila náročný trénink a k druhému pokusu o zdolání hory K2 se odhodlala v dobré formě. Jaké překvapení bylo, když se jí v necelých 7 000 metrech nad mořem udělalo zle a musela pokus o výstup ukončit. „Tahle hora je obzvlášť speciální. A ty jsi tady – živá a zdravá,“ chlácholili ji tehdy.

Ostřílená horolezkyně, která má za sebou mnoho jiných náročných výstupů, se tak i podruhé vrátila z hory K2 s nepořízenou. Přitom už měla tolik zkušeností. Jako první rodilá Češka stála v roce 2007 na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everest. V Jižní Americe zdolala horu Aconcagua (2005). Pokořila himálajskou osmitisícovku Čo Oju (2006). Na Aljašce vystoupala na Mount McKinley (2013). Jen ta zapeklitá „ká dvojka“ jí pořád unikala.

Ale pak přišel rok 2019. Ne nadarmo se říká „do třetice všeho dobrého“. Klára se rozhodla se svým týmem opět navštívit svoji „starou známou“. Hora K2 mezitím trpělivě čekala v pohoří Karákóram (vidíte, zase dvě „k“), jako nejtěžší osmitisícovka světa s majestátnými 8 611 metry nad mořem byla výzvou pro všechny horolezce a vůbec poprvé byla pokořena až italskou expedicí 31. července 1954.
Téměř přesně o 65 let později horu K2 konečně zdolala i Klára Kolouchová. Dne 25. července 2019 v 4:05 hod. pákistánského času (1:05 CET) stanula na vrcholu K2. Cesta to nebyla jednoduchá, ještě 20. července 2019 se na velké poradě řešilo, zda po komplikacích pokračovat. Řada jiných týmů základní tábor opustila. Počasí však vypadalo slibně, a navíc se na vrchol K2 rozhodl vydat i Nirmal Purja s jeho týmem Project Possible – 14/7. Klára se svým týmem tedy 24. července 2019 v 19 hod. večer pákistánského času (16 hod. CET) vyrazila na vrchol K2 s tím, že je to druhý a poslední pokus. Vyšlo to!

O Kláře Kolouchové
Klára Kolouchová (* 1978) má dceru Emmu (* 2008) a syna Cyrila (* 2014). Vystudovala obchodní management a věnovala se PR managementu pro zahraniční firmy. Během čtyřletého pracovního pobytu v Londýně začala (paradoxně v rovinaté lokalitě) trénovat na vysokohorské výstupy. Na webové stránky klarakolouchova.cz průběžně umisťuje aktuální informace o tom, co právě dělá, a proto jsme letos v létě mohli sledovat stručné zápisky z výstupu na K2.

Klára a JUST
Produkty JUST a Nahrin Klára Kolouchová používá již mnoho let. Již před expedicí na severoamerický vrchol Mount McKinley se sešla se zástupci společnosti JUST CS a řešila mimo jiné vhodnou prevenci a péči o omrzlé prsty. Osvědčil se Krém na nohy a při prvním pokusu o zdolání hory K2 také San’Activ krém. Klára si oblíbila povzbuzující Guduchi Roll-On, nápoj Iso-Tea Lemon a multivitaminový sirup Narosan borůvkový, který doplní vitaminy a železo a chutná i Klářiným dětem. Jako horolezkyně během tréninkového období i expedic oceňuje účinky Kostivalového krém-geluArnikového krém-gelu.

Gratulujeme Kláře ke zdolání hory K2!
Klářiny zápisky z expedice a fotografie si můžete prohlédnout v jednotlivých příspěvcích:
• 12. 7. 2019 - Život v bejzu*
• 12. 7. 2019 - Aklimatizace splněna
• 13. - 17. 7. 2019 - Držte mi palce
• 20. - 25. 7. 2019 Dream 2K2 has come true!**

* Slovo bejz vychází z výslovnosti základního tábora, který se anglicky řekne base camp (čti bejz kemp)
** Česky: Sen o K2 se splnil!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.