JUST přichází z přírody

Kde si zvířátka ustelou v zimě

Kde si zvířátka ustelou v zimě
09. únor 2018

Když přicházejí mrazy a den se zkracuje, kdekdo si pomyslí, že by si také rád dopřál, podobně jako zvířena, zimní spánek. Je to vlastně nespravedlivé, že my lidé nemůžeme toto období prospat v nějakém teplém pelíšku. Z přírody většina zvířat jako by v zimě zmizela. Kam se vlastně poděla?

Některé zvířecí druhy si dovedou zimní spánek pěkně protáhnout. Třeba takový sysel se k němu ukládá již koncem srpna. Jenže svoje přezimování si nejprve náležitě odpracuje – nepřipravuje si ve svých podzemních komůrkách zásoby krmení, ale syslí si energii v podkožním tuku. Vykrmí se tak, že mu to ve zpomaleném zimním chodu vydrží až do jara. Aby měl na lenošení klid, zazdí si vstup do podzemní chodbičky hlínou.

Podobně umí „vytuhnout“ i ježek, kterému během zimy klesne tělesná teplota i na 5 stupňů Celsia. Máte-li poblíž bydliště ježky, můžete je na podzim vykrmit, aby měli větší šanci přežít zimu. V žádném případě je ale nekrmte mlékem, i když podle lidové představy to je pro ně pochoutka.

Jezevec patří ke zvířatům, která zimu přečkávají spíš v polospánku. Teplota jim neklesne do čistě vegetativního stavu, takže se občas ze svých nor vystlaných trávou vydají na pochůzku za potravou.

No a veverka je skutečná čiperka. Bydlí v dutinách stromů zateplených cupaninou z kůry. V tomto umění je snad ještě šikovnější než bytové družstvo z paneláku. Veverka si svoje doupě utemuje tak, že v něm i v tuhé zimě dosáhne teploty až 20 stupňů. Přesto ale neúnavně vyráží sbírat semena či bobule, které nestihl pokrýt sníh. Máte-li dům u lesa nebo parku, můžete veverkám připravit krmítko. Většinou se jedná o bedýnku s pevnými stěnami a průhledným, snadno odklopitelným víkem. Když ji umístíte na strom a dovnitř vložíte ořechy (klidně i nevyloupané) či semena, zvířátka dobroty určitě najdou a vděčně si je odnesou.

Jak přečkává mrazy hmyz? Některý přezimuje podobně jako savci, většinou pod vrstvou mechu, pod listím či kameny. Někteří pavouci, jako třeba známé třesavky, si vyhledávají příbytky v našich domovech, kde i přes zimu najdou ledacos k snědku. Většina pavouků žije jen jeden rok a na podzim uhynou, ale existují i druhy dvouleté nebo čtyřleté. Těm nedělá problém lovit třeba i pod sněhem.

Beruška na zimu zaleze do skuliny a podřimuje. Můžete jí na zahradě instalovat přezimovací domeček – dřevěnou krabičku vystlanou suchou trávou se štěrbinou místo vchodu.

Tak už aspoň víme, proč celou zimu neprospíme. Přece abychom mohli pomáhat zvířecím kamarádům.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.