JUST přichází z přírody

Kde se vzal vánoční stromeček?

Kde se vzal vánoční stromeček?
15. prosinec 2017

Možná už vám stojí ve sklepě nebo jste zatím ozdobili nějaký na zahradě. Nejspíš se k jeho koupi teprve chystáte. Napadlo vás někdy, kde se tradice zdobení vánočního stromku vzala? A do jaké míry vnímáme trendy a módní výstřelky v této oblasti?

Když se řeknou Vánoce, většina z nás si vybaví vánoční stromeček. Tradice zdobení stromku je u nás jedna z nejvýraznějších. Bez něj by totiž Ježíšek o Štědrém večeru neměl kam složit dárky. Někdo zdobí na Štědrý den, jiní už mají ozdobeno několik dní dopředu. Stromky kupujeme malé, velké, živé i umělé. Někteří lidé zdobí i stromy na zahradě, vtipálci třeba i palmu v obýváku. A co teprve ta neuvěřitelná škála ozdob. Každý to děláme jinak, ale myšlenka zůstává stejná.

Jedna z pravděpodobných historek o původu této tradice říká, že v 6. století zavítal jeden irský křesťan při misi na území Bretaně a Burgundska. Chtěl místním vyprávět o narození Ježíše Krista, a aby přitáhl jejich pozornost, ozdobil jeden jehličnatý strom pochodněmi do tvaru kříže. Přišel se podívat obrovský zástup lidí. Jiné legendy říkají, že už Keltové a germánské kmeny zdobili stromy tradičně vždy o slunovratu.

Z historie máme zmínky o tom, že naši předkové stromečky věšeli třeba nad štědrovečerní stůl špičkou dolů. Ty tak prý měly ochranitelskou moc. Ozdobené jehličnaté větvičky bylo možné o Vánocích zahlédnout na nejrůznějších místech. Původně se na stromeček věšely potraviny – jablka, ořechy a další. Později přibyly i svíčky, které dnes nahradila elektrická světýlka.

První vánoční stromeček v Čechách si údajně pořídil roku 1812 Jan Karel Liebich, ředitel Stavovského divadla. A tak se až v 19. století dostala tradice i k nám.

Nejčastěji míváme doma jako vánoční stromeček smrky, borovice nebo jedle. Oblíbené jsou i umělé stromky. Zdobíme je kupovanými ozdobami v nejrůznějších barvách. Někteří z nás ctí vánoční barvy, jiní mají rádi, když ozdoby barevně ladí se zbytkem místnosti. Oblíbené jsou typické skleněné koule, v jejichž výrobě je Česká republika velmocí, ale i slaměné ozdoby, čokoládové figurky a hlavně světelné řetězy.

Čím dál častěji si lidé pořizují také stromky v květináčích, které vydrží i po Vánocích.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.