JUST přichází z přírody

Každá kapka se počítá

Každá kapka se počítá
13. červen 2019

Dárcovství krve je záslužná dobrovolná činnost, díky níž je moderní zdravotnictví schopno reagovat na potřeby pacientů.

Mezi zaměstnanci společnosti JUST CS se několik dárců krve najde. Rozhodli jsme se jednoho z nich vyzpovídat, a to Alenu Šebkovou, která v JUSTu působí již od roku 2000 a spolupodílí se také na chodu Nadace JUST CS.

Co člověka přiměje k tomu, darovat krev?
K darování krve mě před lety přivedl můj přítel, který má již Zlatý kříž Českého červeného kříže (blíží se ke 100 odběrům). Tehdy mi to přišlo jako romantický počin sdílený ve dvou. (smích) Důležitost a podstatu darování krve jsem pochopila až poté, co se mi narodil syn a já sama jsem tehdy potřebovala několik krevních transfúzí. Se synem přišel také každodenní strach o něj (to asi zná každá máma). Ke zmírnění obav mi pomáhá pocit, že pokud by někdy krev potřeboval, jsou lidé, kteří mu ji tak jako já darují.

Jak darování krve probíhá?
Z transfúzního oddělení nemocnice v Mostě, kam jezdím, chodí jednou za tři měsíce SMS s pozvánkou k odběru. Když se tam dostavíte, vyplníte formulář a čeká vás kontrolní odběr. Na základě tohoto odběru lékař posoudí, zda krev můžete darovat. Když je vše v pořádku (člověk nemá málo železa, nízký tlak atd.), přichází na řadu vlastní odběr. V odběrové místnosti je šest lůžek a dostatek fajn sestřiček, které celý odběr řídí. Po přibližně 30 minutách, kdy jste o necelý půllitr krve chudší, vás čeká bohatá nemocniční snídaně. A to je vlastně vše.

Používáš Narosan borůvkový kvůli železu?
Ano, používám, trochu bojuji s dostatečným množstvím železa v krvi, a proto Narosan borůvkový užívám pravidelně. Po jiných doplňcích stravy se železem mě bolí žaludek a tenhle problém s Narosanem nemám.

Víš, k čemu se darovaná krev vlastně používá?
Konkrétní případy neznám. Ale vím, že každá nemocnice má svou „krevní banku“, odkud čerpá krev na operace a řešení akutních případů. Pro mě je důležité, že vím, že se má krev dostane k těm, kteří ji nejvíce potřebují, nemocným či lidem při a po operacích. Darování krve má smysl, protože tak jako nám úsměv cizího kolemjdoucího může zlepšit den, tak nám pár deci cizí krve může zachránit život.

Za rozhovor děkuje Edita Svatošová, Marketingové oddělení JUST CS

P. S. Chcete darovat krev? Navštivte stránky Českého červeného kříže www.cervenykriz.eu, kde naleznete všechny podrobnosti.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.