JUST přichází z přírody

Jaro se vítá s Matějem

Jaro se vítá s Matějem
21. únor 2017

Pranostika zní: „Na svatého Matěje léta naděje.“ Naši předci ale nepředbíhali a 24. února se připravovali teprve na jaro. Kolem tohoto data se prý pomalu probouzí příroda, brzy přijdou na svět nová mláďata a mrazy už neudeří. A jaké máme tradice a zvyky na svatého Matěje?

Dříve lidé čekali na jaro po dlouhé zimě jako na smilování. Věřili, že když 24. února před východem slunce obejdou zahradu či sad a provedou některé „magické“ úkony, svatý Matěj ochrání jejich úrodu. Matěj je také patronem tesařů, řezníků a všech řemeslníků, kteří používají při práci sekyru. Ta je také jeho atributem.

Malé děti obcházely v tento den sad a žádaly svatého Matěje, aby nadělil hodně ovoce. Pokud foukal vítr tak, že třásl větvemi stromů, říkalo se, že budou v létě a na podzim ovocné stromy hodně úrodné. Když vítr nefoukal, přidali se k dětem dospělí a s každým stromem zatřásli, aby rozhýbali jeho větve místo větru sami.

Říká se, že „je-li na svatého Matěje mráz, tak ho ještě čtyřicetkrát máš“. To potěší nejspíš lyžaře a milovníky ostatních zimních sportů. Zahrádkáři, zemědělci a výletníci mohou zase věřit tomuto pořekadlu: „Z jara svatý Matěj milý otevírá zemi a zemské žíly. A v ten čas se lomí led, třeští jako mnohá zeď. Na svatého Matěje postačí jen košile na těle.“ My ale ještě teplé bundy doporučujeme.

Svatý Matěj
Svatý Matěj patřil mezi dvanáct apoštolů. Po smrti Ježíše Krista nastoupil na místo zrádce Jidáše, ale Ježíšovým učedníkem a následovníkem byl od samého začátku. Je jediným apoštolem pohřbeným ve střední Evropě, což by mohlo vysvětlovat, proč mají toto jméno Češi tolik v oblibě. V České republice tak bylo pojmenováno v roce 2016 přes 15 tisíc chlapců.

Matějská pouť
Někdo vítá jaro obcházením zahrady a někdo zábavou na matějských poutích. Pořádají se v malých i větších městech, ale nejznámější je ta v Praze. Již roku 1595 se uskutečnila první pouť u kostela sv. Matěje v Dejvicích. Od roku 1963 ji navštěvujeme na Výstavišti v Holešovicích. Dnes se na tuto akci sjíždějí kolotoče a atrakce i ze zahraničí. 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.