JUST přichází z přírody

Jaké tradice by se měly dodržovat na Nový rok?

Jaké tradice by se měly dodržovat na Nový rok?
28. prosinec 2016

Během posledního dne starého roku by podle tradice nemělo být v české domácnosti nic nedokončeného a nehotového, abychom do nového roku nevstupovali s nedodělky. Správná hospodyňka by sice měla mít domácnost naklizenou už od adventního období, na Silvestra by ale dle starých zvyků mělo být všechno uklizeno obzvlášť pečlivě. Naše prababičky si obvykle dávaly pozor, aby měly v tento den vyprané a vyžehlené všechno prádlo a aby měly čistě povlečeno.

Ve jménu nejznámější pranostiky “Jak na Nový rok, tak po celý rok”, byste kromě uklizené domácnosti měli během prvního dne nového roku připravit i speciální novoroční menu. Neměla by na něm chybět čočka, která prý zaručí v novém roce dostatek peněz nebo vepřové maso, protože prase prý přináší štěstí. Naopak se vyvarujte drůbeže, protože se traduje, že by vám štěstí uletělo.

Říká se, že to, jak se budete chovat 1. ledna, bude mít vliv na celý příští rok. Proto byste si měli na Nový rok dát pozor na zbytečné hádky nebo konflikty. Pokud chcete mít jistotu, že budete příští rok cestovat bezpečně, máte prý o půlnoci s kufrem v ruce třikrát obejít váš dům. I když tím možná vzbudíte údiv vašich sousedů :) 

Naši předkové pak věřili tomu, že zlé duchy během přelomu kalendářního roku odeženete tím, že rozprášíte kolem svého domu sůl.

Ať už budete tradice na Silvestra a na Nový rok dodržovat, nebo ne, určitě vám ale přejeme do roku 2017 zdraví, úspěchy a splněná přání!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.