JUST přichází z přírody

Jak se vypořádat se smutkem z konce léta?

Jak se vypořádat se smutkem z konce léta?
28. srpen 2017

Prázdniny končí, teplé dny nás sice možná ještě čekají, ale podzim neodvratně klepe na dveře. V některých z nás to může vyvolávat smíšené pocity, smutek, že končí něco hezkého. Rozhodně bychom se však těmto pocitům neměli poddávat. Na světě je totiž krásně v kteroukoliv roční dobu.

Léto bývá vnímáno jako nejpozitivnější roční období. Množství slunce a teplo v nás vyvolávají pocit štěstí. Děti mají prázdniny, jsou veselé, jezdíme na dovolené, k moři, čerpáme energii, můžeme být většinu dne venku. To vše jsou důvody k radosti. A proto nám někdy může být z konce léta smutno. Nejdůležitější však je nepovažovat nadcházející podzim a zimu za něco špatného.

Nespojujte si chladnější roční dobu s tím, že na sebe budete muset nabalit spoustu svetrů. Myslete pozitivně. Připomeňte si naopak ty šťastné chvíle. Vytáhněte stará fotoalba a vzpomeňte si, jak jste před rokem opékali ještě během říjnového večera buřty, pomáhali na podzim babičce na vesnici česat jablka nebo kolik jste si užili legrace při stavění sněhuláka.

Zažeňte všechny špatné myšlenky a povzbuďte i zbytek rodiny. Nadcházející školní rok můžete dětem zpříjemnit například koupí nového penálu s obrázkem z jejich oblíbené pohádky. Hned se budou do školy těšit o něco víc.

Zkuste navnadit i sami sebe na chladnější počasí. Obdarujte se nějakým pěkným kouskem oblečení, naplánujte si dovolenou na horách, radujte se z houbové sezony. Na podzim a v zimě se dá podnikat tolik věcí. Stačí jen se zamyslet a zavzpomínat.

Uvědomte si, co se vám vybaví, když se řekne zima. Jestli jste se okamžitě oklepali, zakažte si takovou reakci a navnaďte se na něco veselého. Co třeba šálek vašeho oblíbeného horkého nápoje, teplá deka a vaše oblíbená knížka? Nebo třeba sychravý večer strávený doma při zapálených svíčkách a poslechu rádia? Uvidíte, že když se trochu zamyslíte, určitě najdete i vy něco pěkného, na co se můžete na podzim a v zimě těšit.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.