JUST přichází z přírody

Tipy, jak prospět svým nohám

Tipy, jak prospět svým nohám
24. říjen 2018

Podstatným aspektem životního stylu je pohybová aktivita. V současné době přibývá stále zaměstnání, kde převládá sedavý způsob práce a vytrácí se běžná pohybová aktivita. Naše tělo ale není na dlouhodobé sezení bez pohybu uzpůsobeno, a to pak má negativní účinky na naše zdraví. Pokud také musíte trávit každý den několik hodin vsedě, prospěje (nejen) vašim nohám, když vyzkoušíte některý z tipů v našem článku.

Stačí málo
Naše životy jsou dnes neodmyslitelně spojeny s mnoha prosezenými hodinami. Sedíme u počítače, sedíme před televizí, sedíme ve škole, sedíme v autě nebo v MHD, sedíme v práci a často prosedíme také velkou část volného času. To je ale pro naše zdraví velmi rizikové. Možná si teď říkáte, že zkrátka nemáte čas někde přes den chodit nebo běhat. Pod změnou k lepšímu si ale hned nemusíte představovat několikahodinové pěší túry. Stačí toho mnohem méně.

Rozhýbejte nohy
Máte sedavé zaměstnání? Zkuste každých třicet minut vstát aspoň na minutku nebo dvě a projděte se. Pokud vám vaše zaměstnání neumožňuje se procházet (třeba proto, že máte velmi malý pracovní prostor), tak alespoň vstaňte ze židle a proklepejte nohy na místě. Všechno je lepší než sedět několik hodin v kuse. Pokud můžete, zkuste do práce chodit pěšky nebo jezdit na kole. Pokud musíte dojíždět MHD, zkuste stát, a ne celou cestu sedět, případně vystupte o jednu nebo dvě zastávky dřív, než potřebujete, a dojděte zbytek cesty pěšky.

Neseďte s nohama křížem
Procvičovat nohy ale můžete i vsedě. Stačí třeba úplně obyčejné propínání špiček. Klíčové pro dobrou kondici nohou je i to, jak sedíme. Pro oběhový systém například vůbec není vhodné sedět s překříženýma nohama. Zvlášť při sezení ve volných chvílích, například při sledování televize nebo četbě knihy, si nohy dejte do vyvýšené polohy.

Co ještě?
Prokrvení nohou, které je prospěšné, pomůže jejich sprchování střídavě studenou a teplou vodou. Nemusíte se hned stát otužilcem, ale pokud během ranní sprchy dolní končetiny párkrát osvěžíte studenou vodou, velmi jim tím prospějete. Zapomínat byste neměli ani na dostatečný příjem tekutin. Samozřejmě máme na mysli zejména vodu.
A na závěr pro vás připravujeme příjemné překvapení. Sledujte nás, již brzy se dozvíte více!

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.