JUST přichází z přírody

Jak nejlépe dodržovat novoroční předsevzetí

Jak nejlépe dodržovat novoroční předsevzetí
02. leden 2018

Pravděpodobně nejznámějším novoročním zvykem je sepisování si novoročních předsevzetí. S příchodem nového roku chceme dělat některé věci jinak a lépe a zbavit se svých zlozvyků či drobných neřestí. Většině lidí se však nepodaří všechna předsevzetí splnit. Pojďte s námi zjistit, jak svých cílů dosáhnout.

Největšími chybami všech novoročních předsevzetí jsou jejich nereálnost a množství. Většina lidí se snaží přestat kouřit, shodit pár kilo, začít žít zdravě nebo alespoň pravidelně cvičit. Problém nejsou jednotlivé cíle, ale to, že se snažíme zbavit se všech zlozvyků najednou a co nejrychleji. Nejsme schopni toho dosáhnout a s tím pak přichází pocit neúspěchu, což není dobré pro naši psychiku.

Prvním krokem by mělo být vytyčit si jeden velice konkrétní cíl. Toho bychom se pak měli snažit dosáhnout postupně. Důležité je, aby byl cíl reálný. Nemůžeme očekávat, že se nám podaří za měsíc zhubnout o 30 kilogramů nebo, že přestaneme kouřit ze dne na den. Vyberte tedy pouze jedno novoroční předsevzetí a pečlivě se zamyslete nad jeho reálným splněním.

Další důležitý bod je pečlivě naplánovat průběh. Pokud chceme hubnout, měli bychom vymyslet ten správný způsob, například začít se zdravě stravovat a mít více pohybu. Tím to ale nekončí. Naplánujte si, co přesně budete jíst a kdy budete cvičit. Všechno nepůjde hned. Pokud se rozhodnete chodit běhat a přitom jste to nikdy nedělali, začněte například svižnou chůzí a ne rovnou během.

Pokud se vám stane, že své předsevzetí porušíte, nezoufejte. Nejsme neomylní a neměli bychom si ihned připouštět neúspěch. Pokračujte dál ve své cestě tak, jako byste nic neporušili. Hlavně si nedovolte celé předsevzetí hodit za hlavu jen proto, že jste ho jednou porušili.

Při dodržování předsevzetí, která jsou pro vás těžká, je důležité mít nějakého parťáka. Vyberte si někoho, kdo bude mít stejný cíl jako vy nebo mějte na dosah někoho, kdo vám pomůže v těžkých chvílích. Může to být někdo z rodiny, ale i soused nebo třeba kolega. Ve dvou se to vždycky táhne lépe.

Mějte na paměti, že základem úspěchu je i pozitivní myšlení. Nebuďte sklíčení z každého omylu a nemyslete na své předsevzetí jako na nutné zlo. Neustále si připomínejte, co skvělého vám tato cesta přinese.

 

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.