JUST přichází z přírody

Jak na pozitivní životní změnu

Jak na pozitivní životní změnu
25. leden 2018

Nový rok často svádí k nejrůznějším závazkům. Rádi bychom ho začali s čistým stolem a máme elán věci měnit. Nejpozději koncem ledna se ale všechno hroutí a my zjišťujeme, že jedeme ve starých kolejích. Co s tím?

Častou chybou je, že si dáváme nereálná předsevzetí. Existují lidé s mimořádnou vůlí, kteří umějí ze dne na den skoncovat s kouřením, ale těch je málo. Nenechte se demotivovat tím, že k nim nepatříte. Důležité je postupně, po malých krůčcích dosáhnout svého cíle. Zní to jako samozřejmost, ale pravidlo nepatrných krůčků je něco, co umí porazit i horu problémů. Důležitá je ta pravidelnost.

Začínající spisovatel si například nedovede představit, že by mohl napsat třísetstránkový román. Ale napsat jednu stránku denně pro něj není žádný problém. Co jiného je ale tlustý román než jedna stránka každý den po celý rok? Podobně můžete postupovat s čímkoliv jiným – s otužováním (každý den o něco chladnější voda), s hubnutím nebo třeba s omezováním sladkého. Pomůže, když je pokrok měřitelný. Pokud děláte dřepy, je snadné si spočítat, o kolik víc jich uděláte příští týden. Hůře se kontroluje, co přes den sníte. Ledaže byste si svou konzumaci poctivě psali.

Nedaří se? Nevadí, nenechte se otrávit neúspěchem. Nejste roboti, selhání je součástí lidské podstaty. Jestli ale své úmysly myslíte vážně, nedovolte, aby jedno selhání následovalo za druhým a stal se z toho zvyk.

V neposlední řadě je tu kouzelné sousloví „pozitivní myšlení“. Zní to trošku nasládle, že? Můžete tomu říkat, jak chcete, podstatné je, že náš mozek tak skutečně funguje. Pozitivní věci nás táhnou, negativní odrazují. Chcete-li něčeho dosáhnout, nestačí si říkat, co nechcete. Víc funguje myslet na to, co chcete. Přitáhne si vás to jako magnet.

Příklad? Třeba zase to dennodenní cvičení. V začátcích budete mít cvičení asi spojené s námahou. Když si poručíte „musím cvičit“, jen si připomínáte tu námahu a poleje vás pot ještě dříve, než začnete. Pozitivní přístup by zněl třeba takto: „Jdu pracovat na tom, že budu mít ploché břicho.“ S takovou vidinou se vám mnohem lépe bude uléhat na koberec před první sklapovačkou.

A nakonec: mějte vše před očima. Napište si na papír cíle, rozepište si po řádcích jednotlivé kroky a odškrtávejte. Každá fajfka symbolizující „splněno“ je ta pomyslná jedna stránka budoucího románu, svalnatého břicha, prostě čehokoliv, o čem sníte.

Už si jdete pro papír a tužku?

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.