JUST přichází z přírody

Hanami aneb Svátek kvetoucích sakur

Hanami aneb Svátek kvetoucích sakur
28. březen 2017

Na přelomu března a dubna začínají kvést sakury, japonské třešně. Růžové kvítky obsypou stromy a změní tak vzezření celé ulice nebo parku. V Japonsku se toto období oslavuje svátkem Hanami, který pomalu proniká i k nám.

Japonská tradice
Každý rok na jaře sledují Japonci počasí a připravují se na svátek Hanami. Když už je dostatečné teplo, sakury rychle rozkvetou a celé Japonsko se jimi chodí kochat. Pod rozkvetlými stromy se pořádají pikniky, lidé se setkávají s příbuznými a nejbližšími přáteli, společně zpívají, jedí, pijí rýžové víno zvané saké, baví se a vyprávějí historky. Japonci nesledují pouze sakury, ale také ume – stromy, na kterých rostou kyselé švestky.

Jak rychle sakury rozkvetou, tak rychle bohužel také opadají. Odkvétání stromů obvykle považujeme za něco smutného, zvlášť když se to děje tak rychle. Můžeme ho chápat jako loučení, rozpad nebo nějakou změnu k horšímu. V Japonsku se kdysi zrodila kultura wabi-sabi, jež na svět pohlíží trochu z jiného úhlu, než jsme zvyklí. Podle ní by se měl člověk těšit i z věcí, které jsou smutné. Ne všichni Japonci dnes wabi-sabi uctívají, ale tradice pozorování rozkvetlých sakur zůstala.

Hanami v České republice
Svátek Hanami pronikl i do Česka. Jedna z největších oslav se pořádá v pražských Dejvicích v univerzitním kampusu. Tradiční japonský svátek se zde slaví již 17 let a v poslední době ho provází značně rozšířený program. Každoročně zde návštěvníky čeká občerstvení a hudební program. Primárně však nikdy nejde o jídlo či muziku, ale hlavně o radost z krásných, kvetoucích stromů.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.