JUST přichází z přírody

Dušičky

Dušičky
02. listopad 2017

Prvního listopadu slavíme svátek všech svatých a o den později uctíváme památku zesnulých. Zatímco my chodíme v tichosti a pokoře zapalovat svíčky na hřbitov, temperamentnější národy pořádají oslavy veselejšího rázu.

Už naši předkové chodívali v této době očistit okolí hrobu zesnulých příbuzných a přátel, zapálit zde svíčku a položit květiny a věnce. Lidé si zároveň o této noci vyprávěli mnoho legend. Věřilo se například, že o půlnoci mají duchové na hřbitovech bohoslužbu.

Jiná pověra říká, že v předvečer svátku všech svatých vystupují duše zemřelých na jednu noc z očistce. Jedním ze zvyků, které se k tomuto období vázaly, proto bylo házet kusy jídla do ohně jako vykoupení z hříchů a přilepšení dušičkám.

Už i k nám nyní proniká anglosaský Halloween a s ním spojené dekorace a zvyky. Zajímavé je, že v Podkrkonoší se dříve svátek všech svatých také slavil průvodem s maskami, stejně jako dnešní halloweenské oslavy v Americe nebo Británii.

Halloween připadá na 31. října a v průběhu let se stal oblíbeným i mimo anglicky mluvící země. Jeho symbolem je vydlabaná dýně na prahu domu, která má zahánět zlé duchy. Děti chodí v maskách koledovat a dostávají sladkosti. V Česku se dnes už často pořádají akce s halloweenskou tematikou a dekoracemi, ale děti na koledu nechodí.

Také v jiných koutech světa si zesnulé připomínají nejrůznějšími způsoby. Mexický svátek Día de Muertos je situován jako u nás na hřbitovy, ale zde lidé si v tento čas nosí k hrobům sladkosti a další jídlo, aby prý mrtví spolu s živými s nimi mohli celou noc hodovat.

Prohlížením těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které zefektivní procházení tohoto webu.